Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Związkowcy grożą blokadą transportu i dostaw energii

0
Podziel się

Takie formy przybiera walka z rządową reformą emerytalną.

Francja: Związkowcy grożą blokadą transportu i dostaw energii
(PAP/EPA)
bEpyAMrV

Francuscy związkowcy zaostrzają formy walki z rządową reformą podnoszącą wiek emerytalny. Zapowiedzieli rozpoczęcie 12 października bezterminowego strajku na kolei i w sektorze energetycznym w całym kraju.

Główne związki ogłosiły, że bezterminowy strajk w proteście przeciw reformie emerytalnej obejmie od 11 października transport publiczny regionu paryskiego. Podobny strajk zapowiedzieli od przyszłego wtorku kolejarze, kierowcy TIR-ów oraz pracownicy sektora energetycznego i rafinerii Totalu. W przypadku branży energetycznej wolę strajku wyraziło na razie kierownictwo największego związku tej branży - CGT; inne syndykaty na razie nie zdecydowały w tej sprawie.

Wszystko wskazuje na to, że do bezterminowego protestu od 12 października dołączą też publiczne radio i telewizja.

bEpyAMrX

Jest to kolejny rozdział ciągnącego się konfliktu o rządową reformę emerytalną. W ciągu ostatniego miesiąca odbywały się we Francji już trzykrotnie ogólnokrajowe strajki generalne i tłumne protesty przeciw tym zmianom. W ostatnią sobotę w całym kraju manifestowało na ulicach - według różnych źródeł - od prawie 900 tys. do 2,9 mln osób.

W odpowiedzi na ostatnie manifestacje minister pracy Eric Woerth podkreślił, że nie jest możliwe wycofanie się rządzącej centroprawicy z planowanego podniesienia wielu emerytalnego z 60 do 62 lat. Minister potwierdził, że także o dwa lata - z 65 do 67 lat - podwyższony będzie wiek, od którego będzie przysługiwała emerytura w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie składkowym.

Zdaniem Woertha, w grę wchodzą ustępstwa wobec związków tylko w bardziej szczegółowych kwestiach.

Projekt nowej ustawy emerytalnej przyjęło już 15 września w pierwszym czytaniu Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu.

bEpyAMsd

We wtorek projekt ustawy zaczął rozpatrywać Senat. Protestujący liczą na to, że pod wpływem bezterminowych strajków i demonstracji senatorzy wycofają się z podniesienia wieku emerytalnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t85963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strajk;w;zakladach;airbusa;w;tuluzie,10,0,614154.html) Strajk w zakładach Airbusa w Tuluzie Akcja protestacyjna ma potrwać co najmniej do końca tygodnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t19768.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;we;francji;spowodowal;chaos;w;wielkiej;brytanii,217,0,605913.html) Strajk we Francji spowodował chaos w Wielkiej Brytanii Strajkowali pracownicy francuskich promów w Calais.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t97591.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/we;francji;znow;strajk;przeciw;reformie;emerytur,197,0,680389.html) We Francji znów strajk przeciw reformie emerytur Mocno zakłócony jest transport kolejowy i lotniczy, w wielu szkołach odwołano zajęcia.
bEpyAMsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)