Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francuscy muzułmanie głosują na lewicę

0
Podziel się:

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2012 r. 57 procent muzułmańskich wyborców głosowało na obecnego szefa państwa, socjalistę Francois Hollande'a.

Francuscy muzułmanie głosują na lewicę
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Muzułmanie we Francji głosują w ogromnej większości na kandydatów lewicy - pokazuje sondaż, którego wyniki ogłosił we wtorek, z okazji rozpoczęcia ramadanu, instytut badania opinii publicznej IFOP.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2012 r. 57 procent muzułmańskich wyborców głosowało na obecnego szefa państwa, socjalistę Francois Hollande'a (na zdj.); w drugiej turze odsetek ten wzrósł do 86 proc. - wynika z sondażu IFOP.

Kandydujący w tych wyborach konserwatysta Nicolas Sarkozy uzyskał w pierwszej turze tylko 7 proc. głosów Francuzów deklarujących się jako muzułmanie, a w drugiej turze - 14 proc.

W tych wyborach na Hollande'a głosowało w drugiej turze 51,6 proc. wyborców, a na Sarkozy'ego 48,4 proc.

Analizując wyniki sondażu, IFOP podkreśla, że nie jest rewelacją stwierdzenie, iż muzułmanie we Francji głosują masowo na lewicę, ale tendencja ta nasiliła się poważnie w porównaniu z wyborami z 2007 r.

Według IFOP te preferencje nie są związane ze strukturą demograficzną ludności muzułmańskiej we Francji, tj. z pozycją społeczną i wiekiem muzułmańskich wyborców.

W swej analizie francuski Instytut wyraża opinię, że wbrew niektórym komentarzom stanowisko rządu Sarkozego, który był przeciwny wprowadzeniu obowiązkowego podawania wyznawcom islamu w stołówkach szkolnych mięsa z uboju rytualnego halal, nie wpłynęło w istotny sposób na sposób głosowania muzułmanów. Francuscy wyborcy - muzułmanie stanowią ok. 5 proc. ogółu głosujących.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzywał do ucięcia głowy dziennikarzowi Prokuratura wszczęła śledztwo po zapoznaniu się z groźbami zamieszczonymi na jednym z internetowych forów.
Kolejna prowokacja w kierunku muzułmanów Okładka najnowszego Charlie Hebdo, dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: Nie wolno sobie drwić.
Zero tolerancji dla kaznodziejów nienawiści 70 europejskich imamów i rabinów z 18 krajów chce walczyć z brakiem tolerancji.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)