Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francuski senat za podwyższeniem wieku emerytalnego

0
Podziel się

Związkowcy będą protestować przeciwko tej zmianie.

Francuski senat za podwyższeniem wieku emerytalnego
(Display/iStockphoto)
bEgCXBrF

Francuscy senatorzy zdecydowali o podniesieniu minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat. Związkowcy zapowiedzieli na 12 i 16 października kolejną falę ogólnokrajowych protestów przeciw tej zmianie.

Zaakceptowany przez senatorów zapis jest kluczową i zarazem najbardziej kontrowersyjną częścią rządowej reformy emerytalnej, przyjętej już we wrześniu przez izbę niższą parlamentu - Zgromadzenie Narodowe. Zmianę tę poparli w piątek senatorzy rządzącej centroprawicy - Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a przeciw niej głosowała opozycja - głównie socjaliści, Zieloni i komuniści.

Rządowy projekt spowodował największą w ostatnich latach falę protestów społecznych i manifestacji. Przyszły tydzień zapowiada się, jako nowa próba sił przeciwników reformy z rządem.

bEgCXBrH

Związkowcy ogłosili w ostatnich dniach, że rozpoczną 12 października bezterminowy strajk m.in. w transporcie, sektorze energetycznym, szkołach podstawowych i średnich. Dodatkowo, jak ogłosiły związki, nie tylko 12, ale także 16 października mają się odbyć w całym kraju kolejne w tym miesiącu manifestacje przeciw zmianom w systemie emerytalnym. W ubiegłą sobotę w całym kraju wzięło udział w takich pochodach - według różnych źródeł - od 900 tys. do 2,9 mln osób.

Pod wpływem protestów rządząca centroprawica poczyniła nieznaczne ustępstwa wobec przeciwników reformy emerytalnej. Prezydent Nicolas Sarkozy wyklucza jednak rezygnację z podniesienia minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Poza nielicznymi wyjątkami podwyższony też będzie o 2 lata - z 65 do 67 lat - próg, od którego będzie przysługiwała emerytura w pełnym wymiarze, nawet przy braku części z wymaganych składek

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t37831.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/francja;wydluza;wiek;emerytalny,74,0,674122.html) Francja wydłuża wiek emerytalny Od 2018 Francuzi będą mogli odejść na emeryturę w wieku 62 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;nie;wycofam;sie;z;reformy;emerytur,142,0,672398.html) Sarkozy: Nie wycofam się z reformy emerytur Musimy podnieść wiek emerytalny z 60 do 62 lat - twierdzi prezydent Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t112580.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;zwiazkowcy;groza;blokada;transportu;i;dostaw;energii,207,0,688079.html) Francja: Związkowcy grożą blokadą transportu i dostaw energii Takie formy przybiera walka z rządową reformą emerytalną.
bEgCXBsi
emerytury
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)