Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łzawiący i namioty na ulicach Kijowa

0
Podziel się:

Przepychanki z oddziałami specjalnymi milicji Berkut wybuchły przed siedzibą ukraińskiego rządu.

Gaz łzawiący i namioty na ulicach Kijowa
(EPA/SERGEY DOLZHENKO)
bEEspEGd

Do przepychanek demonstrujących z milicją oraz użycia gazu łzawiącego doszło w niedzielę późnym popołudniem w Kijowie, gdzie trwają protesty zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską. Opozycja ustawiła w centrum stolicy namioty.

Przepychanki z oddziałami specjalnymi milicji _ Berkut _ wybuchły przed siedzibą ukraińskiego rządu, gdy młodzi ludzie pod flagami partii Swoboda próbowali przypuścić na nią atak. W pewnym momencie nad tłumem pojawiła się chmura białego dymu. Według świadków był to gaz łzawiący.

Milicja przyznała następnie, że rzeczywiście użyła gazu łzawiącego, jednak - jak podkreśliła w przekazanym mediom komunikacie - zrobiła to w odpowiedzi na atak gazem, którego dopuścili się demonstrujący.

bEEspEGf

Do kolejnych przepychanek doszło na Majdanie Niepodległości, głównym placu Kijowa, gdzie od czwartku trwa protest przeciwko ogłoszonej przez władze pauzie w przygotowaniach do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Na plac wjechały autobusy z funkcjonariuszami _ Berkuta _. Ludzie nie pozwalali milicjantom wyjść na zewnątrz, jednak ci - rozpychając się łokciami - przerwali blokadę.

Akcje zwolenników integracji europejskiej w Kijowie odbywają się w dwóch miejscach. Na Majdanie, gdzie od czwartku demonstrują działacze organizacji społecznych, którzy mówią, że nie chcą wiązać się z politykami, oraz na Placu Europejskim, gdzie demonstruje opozycja parlamentarna.

To właśnie tam, na Placu Europejskim, opozycja rozbiła w niedzielę 15 namiotów wojskowych. O kilku dni w Kijowie obowiązuje sądowy zakaz rozstawiania tzw. małych form architektonicznych, który - zgodnie z orzeczeniem - ma trwać aż do 7 stycznia.

Jeden z głównych polityków opozycji, Ołeksandr Turczynow, oświadczył, że jeśli władze nie podpiszą umowy o stowarzyszeniu z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, Ukraińcy powinni domagać się dymisji rządu premiera Mykoły Azarowa, oraz impeachmentu prezydenta Wiktora Janukowycza.

bEEspEGl

Według organizatorów akcji opozycji parlamentarnej w niedzielę w marszu poparcia dla integracji europejskiej przeszło ulicami Kijowa 100 tysięcy ludzi. Stacja telewizyjna _ 5.Kanał _ mówi o 150 tys. osób.

Rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w czwartek. Porozumienie miało być zawarte na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który zbierze się 28-29 listopada w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by uporać się z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej zadośćuczynienia za wynikające z tego straty.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEspEGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)