Notowania

nato
28.03.2013 21:20

Genenrał Breedlove stanie na czele sił NATO w Europie

Generał Philip Breedlove zastąpi admirała Jamesa Stavridisa na stanowisku dowódcy naczelnego połączonych sił zbrojnych NATO w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Nowym dowódcą naczelnym połączonych sił zbrojnych NATO w Europie zostanie, na miejsce amerykańskiego admirała Jamesa Stavridisa, generał sił powietrznych USA Philip Breedlove - poinformował dziś Pakt Północnoatlantycki.

Przekazanie funkcji ma się odbyć wiosną br., ale dokładnego terminu jeszcze nie ustalono. Nominację Breedlove'a, zaaprobowaną przez ambasadorów państw członkowskich NATO, musi jeszcze zatwierdzić Senat USA.

Pierwotnie na dowódcę naczelnego sił NATO w Europie przewidziany był generał korpusu piechoty morskiej USA John Allen, dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, ale kilka tygodni temu przeszedł on w stan spoczynku.

W połowie października ubiegłego roku prezydent Barack Obama mianował Allena nowym naczelnym dowódcą połączonych sił zbrojnych NATO w Europie. Biały Dom poprosił jednocześnie o wstrzymanie przesłuchań w Senacie w sprawie zatwierdzenia jego nominacji, kiedy z materiałów śledztwa w sprawie dyrektora CIA Davida Petraeusa wynikło, że Allen także jest w nią uwikłany.

W listopadzie ubiegłego roku minister obrony USA Leon Panetta zarządził dochodzenie w sprawie e-maili generała Allena do Jill Kelley, wolontariuszki pracującej w Centralnym Dowództwie Wojsk USA w Tampie na Florydzie (CENTCOM), której interwencja w FBI doprowadziła do ujawnienia pozamałżeńskiego romansu Petraeusa z autorką jego biografii Paulą Broadwell.

Kelley poskarżyła się FBI, że Broadwell wysyła do niej e-maile z pogróżkami, powodowana prawdopodobnie zazdrością o Petraeusa. Miało to miejsce w czasie, gdy Petraeus był szefem CENTCOM, a Allen jego zastępcą.

FBI wszczęło śledztwo i wpadło na trop romansu szefa CIA. W wyniku skandalu Petraeus złożył dymisję, podając jako powód swoją niewierność małżeńską.

Gen. Allen został w styczniu oczyszczony z podejrzeń, że jego korespondencja e-mailowa z wolontariuszką w bazie lotniczej MacDill na Florydzie była niestosowna. W lutym Allen odmówił przyjęcia prestiżowego stanowiska naczelnego dowódcy połączonych sił zbrojnych NATO w Europie i zapowiedział przejście na emeryturę, uzasadniając to złym stanem zdrowia żony.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w armii. Urlopy ojcowskie dla żołnierzy Odejście od kadencyjności i automatycznego zwolnienia ze służby - to tylko niektóre zmiany proponowane w _ ustawie pragmatycznej _.
Merkel w baterii rakietowej. Ważna misja Nawiązując do konfliktu w Syrii, niemiecka kanclerz dodała, że NATO pokazało swoją operacją, iż chroni terytorium Turcji i ostrzega Syrię przed rozprzestrzenianiem konfliktu poza swoje granice.
NATO w Afganistanie. 25 osób nie żyje Zarówno w prowincji Andar, jak i Helmand według informacji NATO dokonano precyzyjnych uderzeń, co zazwyczaj odnosi się do ataków lotniczych.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz