Notowania

spotkanie
12.12.2010 11:27

Graś: Nie dziwię się burzliwej reakcji premiera

Donald Tusk uznał za bezczelność pytanie Ewy Kochanowskiej, wdowy po RPO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik rządu Paweł Graś przyznał, że premier Donald Tusk w trakcie spotkania z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej zareagował bardzo burzliwie na pytanie Ewy Kochanowskiej o zagrożenie życie. Dodał, że nie dziwi się zachowaniu szefa rządu, bo - jego zdaniem - pytanie Kochanowskiej, to była _ bezczelność _.

Aktualizacja 13:09

Premier razem z ministrami swojego gabinetu spotkał się w sobotę z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna i Ewa Kochanowska, wdowa po Januszu Kochanowskim - w ramach protestu opuściły spotkanie.

Część rodzin uważa, że szef rządu obraził Ewę Kochanowską, mówiąc, że jej pytanie było bezczelne.

- _ W czasie wysłuchania publicznego w Brukseli, gdzie jedną z osób referujących była moja córka, po jej wystąpieniu europoseł, były prezydent Litwy Vytautas Landsbergis powiedział do niej: _ Pani życie jest zagrożone, proszę uważać, jadąc samochodem _. Zapytałam premiera, czy taka sytuacja jest możliwa. Wtedy usłyszałam, że moje pytanie jest bezczelne _ - relacjonowała Kochanowska.

- _ Premier zareagował bardzo burzliwie na wypowiedź pani Kochanowskiej i nie dziwię się. Ewa Kochanowska de facto zapytała go, czy ona może czuć się bezpieczna, jak głośno mówi o katastrofie smoleńskiej, bo obawia się zamachu na swoje życie. Tak można jej wypowiedź skrócić, to znaczy pytała __ _ panie premierze, czy pan wydał rozkaz zamordowania mnie i tych, którzy śmią zadawać głośne pytania o Smoleńsk _ _. _ To jest bezczelność, trudno to inaczej nazwać _- powiedział Graś w programie Radia Zet.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t77912.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodziny;ofiar;ze;smolenska;wystapia;o;odszkodowania,119,0,643191.html) Rodziny ofiar ze Smoleńska wystąpią o odszkodowania?
Jak podkreślił, trzeba w końcu _ brednie i oskarżenia _ wygłaszane w różnych miejscach pod adresem rządu i premiera, nazywać po imieniu.

Pytany, czy premier powiedział do Ewy Kochanowskiej - tak jak relacjonowała część rodzin - _ pani jest bezczelna _, Graś powiedział: _ Nie, niedokładnie. Na pewno nie powiedział - _ pani jest bezczelna _ _ - _ nie pamiętam dokładnie, jak to zostało sformułowane, ale rzeczywiście to słowo tam się pojawiło, ale nie było skierowane bezpośrednio do pani Kochanowskiej, tylko dotyczyło tego typu grupy zarzutów i postulatów _.

Graś był też pytany o zachowanie Małgorzaty Wassermann, która w ramach protestu opuściła spotkanie, ponieważ premier nie odpowiadał na merytoryczne pytania, nie było nawet mikrofonów. _ - To była kpina _ - podkreśliła Wassermann.

Graś powiedział, że premier na początku spotkania przedstawił scenariusz rozmów, który został przyjęty przez rodziny.

- _ Po pierwsze, mieliśmy grupę pytań, na które rodziny nie uzyskały odpowiedzi na poprzednim spotkaniu, a rząd zobowiązał się na te pytania przygotować odpowiedzi, po drugie, była grupa pytań, które nadeszły mailem na dwa dni przed spotkaniem, trzecim elementem były odpowiedzi na pytania zadawane z sali była dyskusja, w której pani Małgorzata Wassermann nie uczestniczyła, bo wcześniej wyszła _ - tłumaczył rzecznik rządu.

Jak dodał, twierdzenie Małgorzaty Wassermann, że nie było dyskusji, nie było mikrofonów na sali jest nieprawdziwe. - _ Ta dyskusja się odbyła i gdyby pani Wassermann została do końca, to mogłaby w niej uczestniczyć _ - zaznaczył.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA RZĄDU:

Graś powiedział też, że na spotkaniu były dokładnie trzy osoby, które miały inne zdanie od pozostałych. - _ Z innymi dyskusja toczyła się zupełnie spokojnie i normalnie. Nic nadzwyczajnego się nie działo _ - podkreślił.

W niedzielnym programie _ Kawa na ławę _ w TVN24 Adam Hofman (PiS) zaproponował, by upublicznić stenogram z rozmowy, w której padły obraźliwe słowa pod adresem Ewy Kochanowskiej.

- _ Żądam od pana i od pana premiera polskiego rządu ujawnienia stenogramu z tego spotkania albo nagrania z tego spotkania _ - zwrócił się Hofman do rzecznika rządu.

_ Nie uważa pan, że w trosce o te rodziny, o które tak się pan rzekomo troszczy, wypadałoby je najpierw zapytać, czy życzą sobie, te rodziny, żeby pan czytał, co one miały premierowi do powiedzenia? Czy zadał im pan to pytanie? _ - ripostował Graś. - _ Jeśli się stawia pan po ich stronie, to niech im pan zada pytanie, czy sobie życzą, żeby pan czytał ich wypowiedzi z tego spotkania _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t125215.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyszli;od;premiera;na;znak;protestu,239,0,733423.html) Wyszli od premiera na znak protestu Zgrzyt na spotkaniu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z Donaldem Tuskiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t95322.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rodziny;ofiar;domagaja;sie;miedzynarodowego;sledztwa,42,0,677418.html) Rodziny ofiar domagają się międzynarodowego śledztwa Apel o powołanie międzynarodowej komisji poparło 270 tys. osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t112866.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rodziny;ofiar;katastrofy;lotniczej;modla;sie;w;smolensku,125,0,690045.html) Rodziny ofiar katastrofy lotniczej modlą się w Smoleńsku Towarzyszą im Anna Komorowska i Swietłana Miedwiediewa.
Tagi: spotkanie, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz