Notowania

grecja
27.08.2009 07:00

Grecja: 30 ha lasów w ogniu. Nie ma sprzętu do gaszenia

Greckie media opisują problemy tamtejszych strażaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziurawe węże strażackie, studzienki przeciwpożarowe bez wody i wozy strażackie tankowane na koszt samych strażaków - tak prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Grecji Nikos Sajinadis komentuje walkę z ogniem i brakami sprzętowymi greckich strażaków.

Pożary, które wybuchły w piątek w pobliżu stolicy Grecji, rozprzestrzeniały się błyskawicznie przy wietrze wiejącym z prędkością 60 km na godzinę. Pochłonęły do wtorku 30.000 ha lasów na terenach leżących na północny wschód od Aten.

_ - Zmusili nas nawet, żebyśmy zapłacili za benzynę do samochodów strażackich, którymi spieszyliśmy z Salonik (500 kilometrów), aby pomóc w gaszeniu lasów wokół Aten _ - mówi Sajinadis.

_ - Nie było żadnego planu akcji, nie ostrzeżono ludności przed pożarem i trującym ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/grecja;pozar;w;okolicy;aten,galeria,2786,0.html)działaniem dymu _ -dodał.

Na przedmieściach Aten i wokół miasta nie działał żaden z licznych hydrantów przeciwpożarowych założonych przed Igrzyskami Olimpijskimi z 2004 roku. Strażacy zmuszeni byli czerpać wodę z prywatnych basenów kąpielowych, sadzawek itp.

Greckie media opisują odyseję strażaków, którzy przybywali na odsiecz stolicy z odległych miejscowości i z braku zwykłych map, nie mówiąc już o GPS, a także z braku pomocy ze strony policji błądzili po okolicach Aten, zanim mogli przystąpić do akcji.

Zbliżony do konserwatywnego rządu greckiego dziennik _ Kathimerini _ winą za chaotyczne i spóźnione działania obarcza samych strażaków.

Jego zdaniem, powtórzyli błąd z 2007 roku, kiedy to nieprawidłowa ocena zagrożenia pożarowego _ doprowadziła do katastrofy _.

Inny dziennik _ To Vima _ oskarża z kolei rząd. Pisze, że starając się ukryć fatalne skutki niedofinansowania straży pożarnej i jej złej organizacji, władze atakują samych strażaków.

Prezes greckiego Stowarzyszenia Strażaków Filipos Pandeleakos wskazał w środę na zaniedbania greckiego rządu w dziedzinie unowocześniania lotniczej służby przeciwpożarowej. Na 21 greckich samolotów przystosowanych do walki z pożarami, 13 liczy sobie ponad 35 lat.

Pandeleakos uważa za błąd wydanie 3,1 miliarda euro na zakup 30 samolotów myśliwskich F-16, podczas gdy w ciągu ostatnich 10 lat nie zakupiono ani jednego samolotu-cysterny do walki z pożarami leśnymi.

W środę, zaledwie w kilkanaście godzin po ogłoszeniu, że pożary wokół Aten są _ pod kontrolą _, 50 kilometrów na zachód od stolicy Grecji, niedaleko miejscowości Agios Athanasios, wybuchł nowy wielki pożar lasów.

Tagi: grecja, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz