Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francuzi w mali
28.01.2013 21:16

Groźby od terrorystów z Nigerii za interwencję w Mali

Zamieszkana przez 160 mln ludzi Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Francuskie władze poinformowały dziś, że otrzymały groźby odwetu ze strony _ nigeryjskich ugrupowań terrorystycznych _ za jej interwencję wojskową w Mali i oficjalnie odradziły swoim obywatelom przebywanie na północy Nigerii.

_ - Sytuacja wzmożonej niepewności wynika z interwencji podjętej w Mali przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym. W odwecie nigeryjskie ugrupowania terrorystyczne wysunęły bezpośrednie groźby przeciwko Francji i Francuzom _ - poinformował dziś konsulat generalny Francji w Lagos w komunikacie skierowany do społeczności francuskiej w Nigerii.

_ - Francuskie MSZ zdecydowało się objąć 'strefą czerwoną' wszystkich 18 stanów na północy Nigerii _ - napisano w komunikacie, wyjaśniając, że jest _ formalnie niezalecane _, by Francuzi tam przebywali.

Francuskie służby dyplomatyczne nie podały żadnych szczegółów dotyczących potencjalnego zagrożenia.

Zamieszkana przez 160 mln ludzi Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Jest podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe. Na północy i w centralnej części kraju aktywna jest grupa terrorystyczna Boko Haram, która od 2009 roku dokonała tam wielu zamachów.

Również zasobny w ropę naftową region Delty Nigru, gdzie często dochodzi do porwań obcokrajowców, jest sklasyfikowany przez francuskie władze jako strefa, w której pobyt nie jest wskazany. Mimo to wielu Francuzów pracuje tam dla koncernów naftowych.

W pozostałych regionach Nigerii francuskie władze zalecają _ skrajną ostrożność _ swoim obywatelom, których obecność tam jest niezbędna.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostaną 50 mln euro. Ale nie kupią za to broni Unia Europejska przeznacza 50 milionów euro na finansowanie afrykańskiej operacji wojskowej w Mali.
Płoną bezcenne rękopisy. Zemsta islamistów Dżihadyści, którzy uciekali przed francuskimi i malijskimi wojskami ze starożytnego miasta Timbuktu podpalili bibliotekę.
Francuzi w Mali prą do przodu. Zdobyli miasta Początek trzeciego tygodnia francuskiej inwazji na Mali przyniósł Paryżowi dwa spektakularne zwycięstwa w wojnie z dżihadystami.
Tagi: francuzi w mali, terroryści, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz