Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grzywny dla pracodawców za brudną klimatyzację

0
Podziel się:

Osiem skarg w sprawie niewłaściwej temperatury w pomieszczeniach i trzy dotyczące niewłaściwej wentylacji trafiły od czerwca do Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że upały trwają od niecałych trzech tygodni, a pracownicy wciąż dość rzadko decydują się na interwencję w Inspekcji Pracy.

Grzywny dla pracodawców za brudną klimatyzację

Zdradliwa biurowa klima "Niewłaściwa wentylacja" dotyczyła biur i zakładów w ogóle pozbawionych klimatyzacji lub takich, w których ona nie działa. - Tymczasem rozporządzenie ministra pracy i opieki społecznej z 1997 w sprawie ogólnych przepisów BHP nakłada na pracodawcę obowiązek konserwowania urządzeń do klimatyzacji - mówi rzecznik prasowy głównego inspektora pracy Danuta Rutkowska. - Pracodawcy, którzy się do niego nie stosują, naraża się na grzywnę w wysokości od 1000 do 2000 zł lub wniosek do sądu. A ten może zasądzić grzywnę nawet do 30 tys. zł. Niewłaściwie konserwowana, nieczyszczona klimatyzacja bywa siedliskiem groźnych chorób - ostrzega Danuta Rutkowska. Obok zakażeń wirusowych i grzybic nieczyszczona klimatyzacja może wywoływać groźną legionellozę, która atakuje płuca, doprowadzając do zapalenia oskrzeli, płuc, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Chrypa czy objawy anginy, z jakimi od początku upałów do stołecznych przychodni zgłasza się coraz więcej pacjentów, może okazać się właśnie
zakażeniem bakterią legionellą. - To bardzo groźna choroba, prowadząca do bardzo ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do zgonu - ostrzega prof. Józef Knap, epidemiolog, doradca głównego inspektora sanitarnego. Więcej niż letnia chrypa - Przenoszona jest drogą powietrzną, a czynnikami sprzyjającymi rozwojowi legionelli są woda, ciepło i jony żelaza zawarte np. w rdzy. Można się nią zarazić w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak hotelowe łazienki, baseny czy parki wodne, ale też właśnie przez klimatyzację, również samochodową - ostrzega prof. Knap. I podkreśla, że najskuteczniejszą metodą dezynfekcji urządzeń do klimatyzacji jest ozonizacja. - Ozon ma właściwości bakteriobójcze - tłumaczy prof. Knap, który pod koniec lat 80. jako pierwszy opisał przypadek legionellozy w Polsce.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)