Notowania

nepal
10.04.2008 07:44

Historyczne wybory w Nepalu - koniec monarchii

Wszystkie znaczące partie polityczne opowiadają się za przekształceniem kraju w republikę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na ulicach większych miast, a także w okolicach punktów wyborczych na prowincji, pojawiły się patrole policyjne oraz oddziały paramilitarne. W stanie podwyższonej gotowości znajdują się także oddziały wojska. Ostatnie dni kampanii wyborczej obfitowały w akty przemocy. Władze Nepalu dokładają wszelkich starań, by dzień głosowania przebiegł spokojnie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Nepal: Siedmiu maoistów zginęło na dzień przed wyborami ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/artykul/nepal;siedmiu;maoistow;zginelo;na;dzien;przed;wyborami,84,0,334420.html )

W wyborach startują 54 ugrupowania polityczne, a o 601 miejsc w zgromadzeniu narodowym walczy 9 600 kandydatów. Wyborcy otrzymują dwie karty do głosowania - jedna służy do głosowania na partie polityczne, druga na poszczególnych kandydatów. Z powodu ogromnej liczby niepiśmiennej ludności kraju, partie oznaczone są na kartach wyborczych rysunkowymi symbolami - symbolem komunistów jest czerwone słońce, maoistów sierp i młot, partii kongresowej drzewo, a partii popierającej monarchię - krowa.

Głosowanie zakończy się o godzinie 17 czasu miejscowego, a oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone za dwa lub trzy tygodnie.

Tagi: nepal, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz