Notowania

hiszpania
21.11.2009 17:49

Hiszpania: Partie nie będą się kłócić przez pół roku

Rozejm zostanie zawarty na czas przewodnictwa Hiszpanii w UE, czyli od 1 stycznia 2010 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W okresie hiszpańskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej (pierwsze półrocze 2010) główne hiszpańskie partie polityczne nie będą prowadzić sporów o politykę europejską.

na zdjęciu premier i lider socjalistów Jose Luis Zapatero

Porozumienie w tej sprawie zawarli w sobotę w Madrycie rządzący socjaliści (PSOE) z konserwatywną opozycją (PP). Do paktu przyłączyli się tez nacjonaliści z Katalonii (CiU) i z Kraju Basków (PNV).

Umówiono się, że w najważniejszych punktach programu hiszpańskiej prezydencji partie chcą zajmować wspólne stanowisko. Chodzi przede wszystkim o ożywianie gospodarki, walkę z bezrobociem, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji oraz o poprawę stosunków Unii z USA, Ameryka Łacińską i Rosją.

Tylko w kwestii stosunków z Kubą hiszpańskie partie polityczne nie zdołały dojść do porozumienia. Socjalistyczny rząd premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero opowiada się za doprowadzeniem do normalizacji stosunków UE z reżimem w Hawanie.

Opozycyjna Partia Ludowa (PP) uważa natomiast, że Kuba musi najpierw przeprowadzić demokratyczne reformy.

1 stycznia 2010 roku Hiszpania przejmuje przewodnictwo w UE po Szwecji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Korupcja i orgie polityków w Hiszpan ]( http://news.money.pl/artykul/korupcja;i;orgie;politykow;w;hiszpanii,95,0,544095.html )ii
* [ Hiszpania rozważa termin wycofania swoich wojsk z Afganistanu ]( http://news.money.pl/artykul/hiszpania;rozwaza;termin;wycofania;swoich;wojsk;z;afganistanu,32,0,530720.html )
* [ Podatki w Hiszpanii pójdą w górę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki;w;hiszpanii;pojda;w;gore,158,0,530590.html )
Tagi: hiszpania, zapatero, unia europejska, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz