Notowania

holandia
08.10.2010 06:12

Holandia: Powstaje pierwszy od wojny rząd mniejszościowy

Królowa powierzyła misję przywódcy liberałów Markowi Rutte.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard powierzyła wieczorem misję utworzenia rządu Markowi Rutte z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) - poinformowały rządowe służby prasowe.

Do mniejszościowego rządu też wejdą chadecy - Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) oraz antyimigracyjna Partia na rzecz Wolności (PVV). _ -Królowa przyjęła pana Rutte dziś wieczorem w swoim pałacu. Powierzyła mu jak najszybsze sformowanie rządu _ - głosi komunikat.

43 -letni Mark Rutte, który zostanie kolejnym premierem sam przekazał tę informację prasie tuż przed północą, po trzygodzinnym spotkaniu z królową. VVD, CDA i PVV utworzą pierwszy od 1939 roku rząd mniejszościowy.

VVD zdobyła większość głosów w czerwcowych wyborach; zyskała też, wśród wyborców zaniepokojonych sytuacją gospodarczą, szerokie poparcie dla swoich planów oszczędnościowych. Holendrów niepokoi nierozwiązany problem systemu emerytalnego oraz ewentualne reperkusje kryzysu kredytowego w Grecji.

Próby utworzenia większościowego gabinetu rozbijały się jednak długo o kwestie publicznych pieniędzy.

VVD i CDA wesprze antyislamska, populistyczna partia PVV Geerta Wildersa, którego oskarża się o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym oraz dyskryminację muzułmanów i cudzoziemców spoza krajów zachodnich, zwłaszcza Marokańczyków. Zarzuca mu się, że w przemówieniach i wywiadach z okresu między październikiem 2006 i marcem 2008 roku domagał się zakazu Koranu, nazywając tę świętą księgę islamu _ faszystowską _ i przyrównując ją do _ Mein Kampf _ Adolfa Hitlera.

Poprzedni rząd Holandii upadł w lutym, po koalicyjnych sporach dotyczących obecności wojsk holenderskich w Afganistanie i opuszczeniu koalicji przez socjaldemokratów (PVDA).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t111917.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/antyislamisci;wsparli;koalicje;bedzie;nowy;rzad,220,0,683484.html) Antyislamiści wsparli koalicję. Będzie nowy rząd Próby utworzenia gabinetu rozbijały się o kwestie wydawania publicznych pieniędzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t110231.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/negocjacje;koalicyjne;w;holandii;beda;wznowione,250,0,671738.html) Negocjacje koalicyjne w Holandii będą wznowione Trzy partie zgłosiły gotowość powrotu do negocjacji w sprawie utworzenia rządu.
Tagi: holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz