Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. Skończy się na dyplomacji?

0
Podziel się:

Najwyższy przywódca duchowy Iranu wyraził dzisiaj nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w sprawie broni chemicznej w Syrii jest poważna.

Na zdj. Ali Chamenei
Na zdj. Ali Chamenei (sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził dzisiaj nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w celu zlikwidowania zagrożenia wynikającego z obecności broni chemicznej w Syrii jest poważna - podała irańska agencja IRNA.

_ - Mam nadzieję, że nowe podejście Stanów Zjednoczonych do Syrii jest poważne, a nie jest to gra z mediami. Od tygodni USA groziły wojną ludziom tego regionu, działając w interesie syjonistów _ - powiedział Chamenei.

Wczoraj wieczorem prezydent USA Barack Obama zwrócił się do Kongresu o przełożenie głosowania w sprawie ataku na cele syryjskiego reżimu, który Amerykanie oskarżają o użycie 21 sierpnia broni chemicznej na przedmieściach Damaszku przeciwko cywilom.

Obiecał, że USA wraz z partnerami podejmą dyplomatyczną inicjatywę, która da szansę na likwidację zagrożenia bez wojskowej interwencji. W orędziu dotyczącym kryzysu syryjskiego prezydent uznał jednak, że jest zbyt wcześnie, by mówić, iż w Syrii dyplomacja okaże się skuteczna. Obama wezwał Amerykanów, aby poparli jego groźbę użycia siły militarnej wobec reżimu Baszara el-Asada, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Iran, który w regionie jest głównym sojusznikiem Asada, z zadowoleniem przyjął propozycję przekazania syryjskiego arsenału chemicznego pod kontrolę międzynarodową w celu jej zniszczenia. Wezwał też wszystkie kraje do podpisania międzynarodowej konwencji o zakazie stosowania broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry stawia warunek. Nie zaatakują, jeśli... John Kerry powiedział dzisiaj w Londynie, że prezydent Syrii Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną.
Interwencja zbrojna w Syrii. Iran grozi USA - _ Ci, którzy dolewają oliwy do ognia nie uciekną przed gniewem ludu _ - mówi zastępca szefa sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych.
Syria zgodziła się na propozycję Rosji Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję, przewidującą oddanie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową, by uniknąć amerykańskiego uderzenia militarnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)