Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak: 23 zabitych i 230 rannych w serii zamachów

0
Podziel się:

Najkrwawsze zamachy miały miejsce w Kirkuku, 240 km na północ od Bagdadu. Co najmniej 16 osób zginęło, a 190 odniosło obrażenia w wybuchach samochodów pułapek.

Irak: 23 zabitych i 230 rannych w serii zamachów
(Polaris Images/East News)
bFeLxbVN

Co najmniej 23 osoby zginęły, a około 230 zostało rannych w serii zamachów, do których doszło dziś rano w środkowej i północnej części Iraku, m.in. w Bagdadzie i Kirkuku - poinformowały źródła w służbach medycznych i siłach bezpieczeństwa.

Najkrwawsze zamachy miały miejsce w Kirkuku, 240 km na północ od Bagdadu. Co najmniej 16 osób zginęło, a 190 odniosło obrażenia w wybuchach dwóch samochodów pułapek, oddalonych od siebie o około 500 metrów - przekazał szef służb medycznych prowincji At-Tamim, Omar Rasul. Ataki bombowe miały miejsce w handlowej dzielnicy miasta przy lokalnej siedzibie Demokratycznej Partii Kurdystanu prezydenta autonomicznego Kurdystanu Masuda Barzaniego.

Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej. O kontrolę nad wydobyciem i eksportem tego surowca rywalizują władze centralne w Bagdadzie i autonomiczne władze kurdyjskie.

bFeLxbVP

W miejscowości Tuz Churmatu, położonej ok. 170 km na północ od irackiej stolicy, eksplodowało auto wyładowane materiałami wybuchowymi. Do zamachu doszło w pobliżu miejscowego biura Patriotycznej Unii Kurdystanu, partii prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego; zginęły dwie osoby, a co najmniej 34 zostały ranne.

W trzech eksplozjach w Bagdadzie zginęło w sumie pięć osób, w tym trzej policjanci.

Dotychczas nikt się nie przyznał do zamachów, jednak w przeszłości podobne ataki przeprowadzała iracka filia Al-Kaidy, której celem jest zdestabilizowanie sytuacji w Iraku poprzez zaostrzenie napięcia na tle wyznaniowym między sunnitami i szyitami.

Najnowsza seria zamachów w Iraku nastąpiła przed rozmowami między władzami irackiego Kurdystanu i rządem centralnym, które mają złagodzić napięcie w sprawie złóż ropy naftowej.

bFeLxbVV

Wczoraj z kolei, w zamachu zginął Ifan al-Isawi, sunnicki deputowany z prowincji Anbar, której władze prowadzą walkę z Al-Kaidą.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy dzień. Prawie 50 ofiar serii ataków Co najmniej 48 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów na irackie siły bezpieczeństwa i cywilów.
Eksplozje samochodów coraz częstsze Do najkrwawszego zamachu doszło w dzielnicy Szuala, gdzie samochód pułapka eksplodował, gdy wierni wychodzili z budynku. Zginęło 9 osób.
Irak: 15 zabitych w fali zamachów bombowych Co najmniej 15 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w dziś rano w serii zamachów bombowych w całym Iraku.
bFeLxbWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)