Notowania

broń jądrowa
06.06.2009 08:41

Iran i Syria mogą pracować nad bronią jądrową

Takie wnioski płyną z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Niepokojąco wypadł najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w sprawie irańskiej i syryjskiej polityki nuklearnej. Szef Agencji Mohammed El Baradei (na zdjęciu)nie wyklucza, że oba kraje mogą rozwijać badania nuklearne celach wojskowych. *

W najnowszym raporcie inspektorzy Agencji ostrzegają, że Teheran, mimo kolejnych sankcji ONZ, utrudnia kontrole i przyśpiesza swoj program nuklearny, rozwijając w podziemnym ośrodku w Natanz najnowszą generację wirówek IR-2 do wzbogacania uranu, która może posłużyć do konstrukcji bomby atomowej. Zdaniem autorów raportu, Teheran zwiększył liczbę wirówek z 3800 do 5000 i instaluje kolejne 2300. W ostatnim czasie Teheran zwiększył również zasoby wzbogaconego uranu o 500 kg i posiada obecnie 1339 kilogramów tego surowca.

Raport Money.pl
*Atomowe plany rządu są nierealne * Money.pl ustalił, że na polską atomówkę w 2020 roku nie mamy szans. Najbliższy możliwy termin to rok 2030. Czytaj w Money.pl

Inspektorzy ONZ nie wykluczyli również prawdziwości zarzutów wobec Syrii, która na podstawie informacji amerykańskiego wywiadu miała współpracować z Koreą Północą w budowie reaktora atomowego w syryjskim ośrodku nuklearnym Al Kibar. Domniemany reaktor został zbombardowany w 2007 roku przez izraelskie lotnictwo.

Przed inspekcją Syria zrównała teren bombardowania z ziemią i zbudowała na tym miejscu nową halę. Mimo to inspektorzy ONZ odnaleźli wzbogacony uran. Co istotniejsze, ten sam uran odnaleziono również w reaktorze ośrodka naukowo-badawczego w Damaszku. Zdaniem inspektorów, próbki uranu nie odpowiadały tym, które powinny się tam znajdować.

Tagi: broń jądrowa, bomba atomowa, iran, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz