Notowania

Przejdź na
atom w iranie
17.03.2010 10:06

Irańczycy chcą wymieniać uran za paliwo jądrowe

Zachód podejrzewa, że Iran sukcesywnie dąży do zbudowania bomby atomowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sivanagk/Dreamstime)

Zachód podejrzewa, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Iran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby atomowej.

Ali Akbar Salehi, szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej oświadczył, że Iran zdecydował się na wymianę 1200 kg nisko wzbogaconego uranu za 120 kg paliwa jądrowego wzbogaconego do 20 procent. _ - Jesteśmy gotowi na dostarczenie całego uranu, ale pod warunkiem, że wymiana nastąpi w Iranie _ - powiedział Salehi, cytowany przez dziennik _ Javan _.

Teheran zastrzega, że byłaby to wymiana jednorazowa i na jego terytorium._ _

W październiku wielkie mocarstwa, pod egidą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zaproponowały by Iran wysyłał swój wzbogacony uran za granicę. Tam materiał byłby przetwarzany na paliwo nuklearne. Iran nie przyjął tej propozycji. 9 lutego przystąpił za to do wzbogacania uranu do 20 proc. Władze irańskie twierdzą, że rozpoczęły wzbogacanie na potrzeby reaktora badawczego w Teheranie, produkującego izotopy do celów medycznych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Iran jest państwem atomowym ]( http://news.money.pl/artykul/iran;jest;panstwem;atomowym,93,0,586333.html )
* [ Izrael: Trzeba sparaliżować Iran ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;trzeba;sparalizowac;iran,50,0,585522.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz