Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandczycy chcą Traktatu Lizbońskiego

0
Podziel się

Obecnie 58 proc.Irlandczyków zagłosowałoby za przyjęciem Traktatu, a tylko 28 proc. przeciwko.

Irlandczycy chcą Traktatu Lizbońskiego
(PAP/ EPA)
bEgIiIxx

*Najnowsze sondaże opinii publicznej w Irlandii wskazują na spory wzrost poparcia dla odrzuconego w zeszłorocznym referendum Traktatu Lizbońskiego. Gdyby rozpisać tam dziś nowe referendum, za Traktatem zagłosowałoby więcej Irlandczyków niż poprzednio przeciwko. *
W czerwcu zeszłego roku 53 proc. głosujących odrzuciło ratyfikację Traktatu Lizbońskiego i Irlandia zahamowała reformy Unii Europejskiej. Teraz 58 proc.Irlandczyków zagłosowałoby za przyjęciem traktatu, a tylko 28 proc. przeciwko.

Z analizy sondaży, przeprowadzonych 3 dni temu, wynika, że co czwarty spośród przeciwników Traktatu tym razem nie poszedłby w ogóle głosować, a dalsze 20 proc. zmieniło zdanie i głosowałoby TAK. Po odjęciu niezdecydowanych Traktat przeszedłby więc wyraźną większością 2/3 głosów.

bEgIiIxz

Komentatorzy przypisują tę zmianę nastrojów skutkom kryzysu bankowego i recesji ekonomicznej, które szczególnie ciężko doświadczyły Irlandię. Jak się oczekuje, rząd premiera Briana Cowena jeszcze w tym roku rozpisze ponowne referendum w tej sprawie. Irlandia ma już za sobą jedną podobna huśtawkę nastrojów - w 2001 roku wyborcy odrzucili Traktat Nicejski, ale rok później w nowym referendum zagłosowali TAK.

bEgIiIya
KOMENTARZE
(0)