Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia negocjuje gwarancje ws. Traktatu

0
Podziel się:

Dublin chce zapewnienia, że Unia nie narzuci mu polityki podatkowej.

Irlandia negocjuje gwarancje ws. Traktatu
(PAP/ EPA)

Irlandia rozpoczęła negocjacje z krajami Unii Europejskiej na temat gwarancji, które sprawią, że w powtórnym głosowaniu mieszkańcy Zielonej Wyspy zagłosują za Traktatem Lizbońskim. W grupie pierwszych krajów, z którymi rozmawiał rząd w Dublinie, jest Polska.

Zapewnienie neutralności w sprawach wojskowych i ochrona praw pracowniczych - takich gwarancji chce rząd w Dublinie zanim zdecyduje o terminie powtórnego głosowania. Ponadto domaga się gwarancji, że polityka podatkowa pozostanie w gestii państw członkowskich oraz że Unia nie będzie wpływać na krajowe prawo rodzinne, które w Irlandii zakazuje aborcji.

Wcześniejszy postulat - czyli utrzymanie zasady _ jeden kraj - jeden komisarz _ już został zaakceptowany. Jeśli pozostałe gwarancje też zostaną uzgodnione, to i tak będą to na razie deklaracje polityczne, a prawnie wiążące staną się dopiero wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego. Tego domagała się większość państw i Polska przyłączyła się do tej grupy. Poza tym - jak mówią dyplomaci - w sprawie deklaracji dla Irlandii nasz kraj nie zgłasza zastrzeżeń.

Przez najbliższe trzy tygodnie rząd w Dublinie będzie rozmawiał ze wszystkimi stolicami i chce, aby deklaracje zostały zaakceptowane na unijnym szczycie w połowie czerwca.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)