Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Zajścia w Belfaście z powodu flagi na ratuszu

0
Podziel się:

Zajścia wybuchły po przegłosowaniu przez radnych, że flaga będzie wywieszana tylko przez 17 wyznaczonych dni w roku, a nie stale, co jest tradycją od 1906 r.

Irlandia: Zajścia w Belfaście z powodu flagi na ratuszu
(AlmazUK/CC/Flickr)

Walne zebranie radnych miejskich Belfastu zdecydowało wczoraj w głosowaniu o zmianie dotychczasowych zasad wywieszania brytyjskiej flagi na budynku. Wywołało to burzliwe zajścia uliczne i próbę szturmu na ratusz przez lojalistów - informują lokalne media.

Zajścia wybuchły w krótkim czasie po przegłosowaniu przez radnych, że flaga będzie wywieszana na budynku tylko przez 17 wyznaczonych dni w roku, a nie stale, co jest tradycją od 1906 r.

Ok. 1 tys. demonstrantów, tzw. lojalistów (zwolenników utrzymania więzów Irlandii Płn. z W. Brytanią i zachowania ustroju monarchistycznego) zebrało się przed ratuszem jeszcze przed głosowaniem.

Kilku policjantów i ochroniarz doznało obrażeń. Dwie policjantki trafiły do szpitala. Uszkodzono samochody. Policja była zmuszona skierować w rejon zajść dodatkowe posiłki. W rozpędzaniu tłumu posłużono się pałkami i psami. Policjantów obrzucono petardami, butelkami i innymi pociskami.

Nacjonalistyczni radni, którzy mają w radzie miejskiej większość, proponowali początkowo zupełne usunięcie flagi z budynku argumentując, że miejskie otoczenie stanie się przez to _ politycznie neutralne _. Kilka dni wcześniej stosunkiem głosów 11:9 za zdjęciem flagi opowiedział się komitet strategiczny miejskiego ratusza.

Radni opowiadający się za utrzymaniem związków z Wielką Brytanią (lojaliści) oskarżyli nacjonalistów o prowokowanie napięć i wykorzystywanie liczbowej przewagi do stwarzania faktów dokonanych.

Ostatecznie stosunkiem głosów 29:21 przyjęto kompromisową propozycję zgłoszoną przez Partię Sojuszu (Alliance Party) popartą przez republikańską Sinn Fein i nacjonalistyczną SDLP (Socjaldemokratyczną Partię Pracy) aby zasady wywieszania flagi na ratuszu były takie same, jak na budynku parlamentu. Kompromis ten nie zadowolił lojalistów - uznali go za ustępstwo zbyt daleko idące.

Krzycząc: _ Hańba ! _ i _ Nie poddamy się ! _ demonstranci usiłowali wedrzeć się na teren ratusza tylnym wejściem niosąc własne flagi. W liczącym 106 lat budynku uszkodzono oszklone drzwi i szyby w oknach.

Radna partii Sojuszu Marie Hendron powiedziała telewizji RTE, że zajścia były _ wyreżyserowane _. Nazwała je _ porażką dla miasta _. Radny Jim Rodgers z unionistycznej Demokratycznej Partii Ulsteru powiedział, że nie usprawiedliwia przemocy, ale _ niektórzy radni nie docenili, że sprawa ta wzbudza w Belfaście silne emocje _.

Sinn Fein wraz z SDLP w radzie miejskiej Belfastu posiadają 25 radnych, unioniści 21, a Partia Sojuszu 4.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zdecydowała co z gazem z łupków Zdaniem Parlamentu, państwa członkowskie powinny same decydować, czy wydobywać gaz łupkowy.
Skarci bankierów za kryzys. Emeryturami Bank napisał do 15 najważniejszych członków kadry zarządzającej na krótko przed krachem irlandzkiej bankowości, by dobrowolnie odstąpili część emerytury.
Zamach w Irlandii. Aresztowano dwóch podejrzanych Dwaj mężczyźni w wieku 44 i 31 lat zostali aresztowani w swoich domach w miejscowości Lurgan w hrabstwie Argham
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)