Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islamiści z sekty Boko Haram zabili 67 osób

0
Podziel się:

Co najmniej 67 osób zginęło w serii ataków na posterunki policyjne i kościoły.

Islamiści z sekty Boko Haram zabili 67 osób
(S Martin/CC/Flickr)

Co najmniej 67 osób zginęło w piątek w serii ataków na posterunki policyjne i kościoły w mieście Damaturu i jego rejonie na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały w sobotę władze. Do ataków przyznała się islamska sekta Boko Haram.

Na zdjęciu nigeryjscy żołnierze

Jej bojówki na północy Nigerii prowadzą kampanię zabójstw i zamachów bombowych, domagając się wprowadzenia szariatu. Nazwa Boko Haram oznacza _ zachodnia edukacja to świętokradztwo _.

Piątkowe ataki, najzuchwalsze i najlepiej skoordynowane jak dotąd akcje Boko Haram, przeprowadzono tuż przed muzułmańskim świętem ofiar Id al-Adha, upamiętniającym ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.

Dziś rzecznik Boko Haram, używający pseudonimu Abul-Qaqa, w wywiadzie dla gazety _ The Daily Trust _, powiedział, że _ przygotowywanych jest jeszcze więcej ataków _.

_ - Będziemy kontynuować atakowanie formacji rządu federalnego, aż siły bezpieczeństwa zaprzestaną swoich ekscesów wobec naszych członków i cywilów _ - powiedział rzecznik. Deklaracja ta padła po informacji podanej przez działaczy praw człowieka, że żołnierze pobili i zabili cywilów podczas poszukiwań członków Boko Haram w Maiduguri.

Boko Haram - jak podaje agencja AP - podzieliła się na trzy frakcje. Frakcja umiarkowana chce zakończenia przemocy, druga - porozumienia pokojowego z władzami na wzór zawartych z różnymi ugrupowaniami bojowników w 2009 roku. Trzecia frakcja, radykalna, odmawia negocjacji. Frakcja ta utrzymuje kontakty z północnoafrykańskim odgałęzieniem Al-Kaidy oraz prawdopodobnie z ugrupowaniem szababów z Somalii - powiedział agencji AP wypowiadający się anonimowo dyplomata.

Czytaj więcej o problemach Nigerii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t112145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;nigerii;to;robota;al-kaidy;szukaja;sprawcy,238,0,900846.html) Wiedzą, kto dokonał zamachu. To Al-Kaida? Władze Nigerii poinformowały w środę, że piątkowy zamach na budynek ONZ w Abudży, w którym zginęły 23 osoby, przygotował członek lokalnej sekty islamistycznej powiązany z Al-Kaidą. Jest obecnie poszukiwany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t131372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nigeria;piraci;uwolnili;tankowiec;halifax,255,0,958975.html) Piraci zmienili taktykę. Już nie chodzi o okup Piraci uwolnili załogę i tankowiec Halifax uprowadzony w zeszły weekend na wysokości delty Nigru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t92405.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korupcja;w;afryce;kolejny;szokujacy;przyklad,35,0,956963.html) Niemowlę na liście płac. Przeżarci korupcją Na liście płac nigeryjskich urzędników znalazło się miesięczne niemowlę - ujawniło ministerstwo sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)