Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islandia: Prezydent Grimsson wybrany na piątą kadencję

0
Podziel się:

Opublikowane w nocy rezultaty z pięciu okręgów wyborczych wskazują, że 69-letni Grimsson uzyskał 52,5 proc. głosów.

Islandia: Prezydent Grimsson wybrany na piątą kadencję
(AP/Fotolink/East News)

Według wstępnych i niepełnych wyników sobotnich wyborów prezydenckich w Islandii, dotychczasowy prezydent Olafur Ragnar Grimsson został wybrany na piątą kadencję.

Opublikowane w nocy rezultaty z pięciu (na sześć) okręgów wyborczych wskazują, że 69-letni Grimsson, który sprawuje urząd prezydenta już od 16 lat, uzyskał 52,5 proc. głosów a jego rywalka, 37-letnia dziennikarka telewizyjna Thora Arnorsdottir 33,2 proc.

Do głosowania uprawnionych było 236 tys. Islandczyków a lokale wyborcze otwarte były od 9.00 do 22.00 czasu GMT. Wkrótce po zamknięciu lokali, Arnorsdottir uznała swoją porażkę przed kamerami publicznej telewizji RUV.

Grimsson jeszcze w styczniu br. zapowiadał, że nie będzie ubiegał się o wybór na kolejną czteroletnią kadencję. Sondaże wskazywały wówczas na zwycięstwo Arnorsdottir, która nie posiada większego doświadczenia politycznego. Jednak w marcu ponad 30 tys. Islandczyków podpisało petycję do Grimssona wzywającą go do kandydowania, co skłoniło go do zmiany decyzji.

Obserwatorzy islandzkiej sceny politycznej podkreślają, Grimsson zyskał sobie poparcie wyborców twardą postawą wobec Wielkiej Brytanii i Holandii podczas katastrofalnego kryzysu bankowego, który pogrążył kraj w 2008 r. w odmętach recesji.

W bankach islandzkich przechowywali swoje pieniądze, które przepadły, liczni Brytyjczycy i Holendrzy. Rządy Wielkiej Brytanii i Holandii wypłaciły swym obywatelom rekompensaty jednak zaczęły domagać się od Islandii ich zwrotu.

Kontrolowany przez centrolewicę parlament uchwalił wówczas bardzo niepopularne w Islandii ustawy o wypłaceniu Wielkiej Brytanii i Holandii tytułem rekompensat ok. 5 mld dolarów. Grimsson trzykrotnie skorzystał wówczas z prawa weta czym zaskarbił sobie uznanie Islandczyków.

Wielka Brytania i Holandia oraz popierające je Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) zaskarżyły Islandię do międzynarodowego arbitrażu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mongolia zamknie się na zachodnie koncerny? Dużo głosów zdobył przeciwny koncesjom dla zagranicznych koncernów górniczych, lewicowy sojusz.
Historyczna decyzja. Wielki sukces Obamy Takie komentarze przeważają w amerykańskich mediach dzień po orzeczeniu Sądu Najwyższego USA o zgodności z konstytucją ustawy o reformie ubezpieczeń zdrowotnych, zwanej Obamacare.
Juszczenko powraca! Ma wielkie plany Były prezydent ostrzega, że Ukraina może stać się drugą Białorusią. Zakłada on przed październikowymi wyborami parlamentarnymi nowy prawicowy blok.
wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)