Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael potępia umowę nuklearną z Iranem

0
Podziel się:

Większość światowych przywódców chwali porozumienie, ale Izrael ostrzega, że jest to historyczny błąd.

Izrael potępia umowę nuklearną z Iranem
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Izrael potępia i zapowiada obronę - to reakcja Jerozolimy na podpisane w nocy w Genewie porozumienie nuklearne sześciu światowych mocarstw z Iranem.

Zakłada ono, że Teheran, który jest oskarżany o próbę wyprodukowania broni jądrowej, będzie wzbogacał uran jedynie do poziomu 5 procent i w ciągu pół roku zniszczy _ bogatsze _ zasoby uranu.

Większość światowych przywódców chwali porozumienie, ale Izrael ostrzega, że jest to _ historyczny błąd _. Jak relacjonuje z Jerozolimy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, informacja o zawarciu umowy nuklearnej wywołała wśród polityków krytykę a nawet wściekłość. Izraelski premier Benjamin Netanjahu mówi o _ historycznym błędzie _ wspólnoty międzynarodowej i zapowiada, że Izrael nie będzie bezczynny.
_ _

_ - Izraela ta umowa nie wiąże. Nie możemy i nie pozwolimy, aby reżim, który wzywa do zniszczenia Izraela, osiągnął do tego narzędzia. Nie pozwolimy Iranowi na posiadanie broni nuklearnej _ - powiedział Netanjahu. O prawie do obrony mówią także inni politycy prawicy w Izraelu, choć nie jest jasne, czy jest to wyłącznie retoryka, czy zapowiedź interwencji militarnej.

Izraelski premier twierdzi, że w praktyce świat po raz pierwszy zgodził się, by Iran mógł wzbogacać uran. Z kolei izraelski minister obrony Mosze Jalon powiedział, że umowa jest _ kapitulacją _ Zachodu.

Znacznie bardziej wyważone stanowisko zajął prezydent Izraela. Szimon Peres powiedział, że jest za wcześnie na oceny, bo umowa z Iranem ma obowiązywać pół roku.

Optymistami są jedynie politycy mniejszych partii lewicowych. Szefowa socjaldemokratycznego ugrupowania Meretz Zahava Gal-On powiedziała, że izraelscy politycy, którzy krytykują porozumienie, zapomnieli, że umowa ma na celu wyhamowanie drogi Iranu do posiadania bomby atomowej.

Izrael od wielu tygodni ostrzegał świat przed negocjacjami z Iranem. Politycy w Jerozolimie twierdzą, że zmiana władzy w Teheranie i pojednawczy ton nowego irańskiego prezydenta to tylko kosmetyka i że Iran nadal będzie dążył do wyprodukowania broni jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)