Notowania

izrael
14.10.2009 13:40

Izrael szantażuje ONZ i grozi zerwaniem rozmów z Palestyną

Żydzi chcą wycofania raportu, który oskarża ich o zbrodnie wojenne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Izrael żąda wycofania krytycznego raportu ONZ, w którym organizacja zarzuca mu zbrodnie wojenne. To jest warunek dalszych rozmów z Palestyną.

_ - Nie będziemy siedzieć przy jednym stole, nie będziemy rozmawiać z ludźmi, którzy zarzucają nam zbrodnie wojenne _ - powiedziała ambasador Izraela przy ONZ Gabriela Szalew.

- _ Dopóki tzw. raport Goldstone'a o zbrodniach podczas działań wojennych w Strefie Gazy będzie aktualny, Izrael nie uczyni postępów w procesie pokojowym _ - ostrzegła.

Raport, opracowany przez południowoafrykańskiego sędziego Richarda Goldstone'a, zarzuca zbrodnie wojenne Izraelowi i kontrolującej Strefę Gazy organizacji Hamas. W dokumencie tym zawarty jest postulat przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

_ - Jeśli oni żądają od nas wznowienia procesu pokojowego i wstrzymania budownictwa w osiedlach żydowskich na terenach palestyńskich, to możemy oczekiwać od społeczności międzynarodowej, że umożliwi nam podejmowanie ryzyka. A nie - jak to czyni ów raport - będzie nas zmuszała do zrezygnowania z prawa do samoobrony _ - mówiła Szalew.

ONZ-owska Rada Praw Człowieka ma w czwartek i piątek debatować nad raportem Goldstone'a. Pierwotnie przywódcy palestyńscy zgadzali się na przesunięcie głosowania nad tym raportem na marzec przyszłego roku, ale ich decyzja wywołała na obszarach palestyńskich falę protestów i żądań dymisji prezydenta Mahmuda Abbasa. Kierownictwo palestyńskie zmieniło wtedy zdanie i zaczęło skutecznie lobbować za nieodkładaniem debaty nad raportem.

Palestyńczycy mają nadzieję, że głosowanie w Radzie Praw Człowieka stanie się pierwszym krokiem na drodze do postawienia izraelskich polityków i dowódców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział już, że żaden Izraelczyk nie musi się obawiać, iż zostanie wydany haskiemu trybunałowi.

Według Netanjahu, raport Goldstone'a podważa prawo Izraela do samoobrony.

Tagi: izrael, raport, palestyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz