Notowania

Jan Paweł II będzie świętym. "Spełnia się Santo Subito"

Uroczystości związane z wyniesieniem Polaka na ołtarze odbędą się 1 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 15:55

W Watykanie za zgodą papieża Benedykta XVI ogłoszono dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Jana Pawła II. Zamyka to formalnie proces beatyfikacji papieża Polaka. Karol Wojtyła zostanie wyniesiony na ołtarze 1 maja.

Dekret dotyczy autentyczności cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy, siostry Marie-Simone Pierre, za wstawiennictwu Jana Pawła II. Chodzi o niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia, nagłe ustąpienie objawów zaawansowanej choroby Parkinsona. Cud ten wcześniej zaaprobowali kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Nie będzie ekshumacji - podkreślił. Ciało papieża _ nie zostanie wystawione _ - wyjaśnił ks. Lombardi. Na marmurowej płycie nagrobnej pojawi się napis: _ Beatus Ioannes Paulus II _.

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za ogłoszenie dekretu o cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła II. _ - Spełnia się Santo Subito - _komentował.

POSŁUCHAJ KARDYNAŁA STANISŁAWA DZIWISZA:

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na szczególny charakter daty beatyfikacji Jana Pawła II, którą wyznaczono na 1 maja.

*POSŁUCHAJ KARDYNAŁA STANISŁAWA DZIWISZA: *

Postulator zakończonego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder powiedział, że już teraz można zacząć czekać na cud, wymagany do następnego kroku, jakim byłaby kanonizacja polskiego papieża.

Tłumacząc aspekty proceduralne procesu beatyfikacyjnego ksiądz Oder podkreślił: _ Zakończył się właściwie drugi z procesów. Pierwszy proces został zamknięty 19 grudnia 2009 roku wraz z aprobatą ze strony Ojca Świętego dla publikacji dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła II. Teraz natomiast cieszymy się z tego, że papież zaaprobował publikację dekretu uznającego cud za wstawiennictwem Jana Pawła II _.

_ - To oznacza, że rzeczywiście mamy do czynienia z zakończeniem procesu z punktu widzenia kanonicznego. Ostatni etap, jaki pozostaje to jest akt liturgiczny, czyli sama beatyfikacja, która jest ukoronowaniem tych przeszło pięciu lat intensywnej pracy, by udzielić odpowiedzi na wołanie ludu: Santo subito (natychmiast święty) _ - dodał polski ksiądz, pracujący w wikariacie Rzymu.

Ruszają przygotowania w Rzymie

Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno powiedział, że papież ma zaufanie do władz Wiecznego Miasta w kwestii sprawnej organizacji uroczystości beatyfikacyjnych. Alemanno, który dziś został przyjęty przez papieża na tradycyjnej, noworocznej audiencji, przyznał, że osobiście dowiedział się od niego o terminie beatyfikacji Jana Pawła II._ _

_ - To wielkie zadanie organizacyjne, któremu Rzym już wcześniej zdołał sprostać przy innych wydarzeniach religijnych _ - oświadczył przywołując obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000._ - Papież ufa naszym zdolnościom organizacyjnym _.

Spełnienie nadziei wiernych

Nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w Watykanie, gdy zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem _ Santo subito _, czyli _ Święty natychmiast _.

Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego, w rocznicę objawień fatimskich oraz zamachu na Jana Pawła II. Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się oficjalnie 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu, Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Dwa lata później zakończył się etap diecezjalny i rozpoczął etap rzymski. Ważną datą w procesie był 19 grudnia 2009 roku, kiedy Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, dotyczący uzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy, uznały pod koniec 2010 roku watykańskie komisje: lekarska i teologiczna. 11 stycznia tego roku przychylną opinię o cudzie wydała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Papież Polak zasiadał na Stolicy Piotrowej ponad 26 lat. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat, trzeci pod względem długości w dziejach, wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Nazywany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód i nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia. Nie wahał się zajmować stanowiska w sprawie konfliktów politycznych i trudnych problemów społecznych.

Czytaj w Money.pl

Tagi: beatyfikacja jana pawła ii, papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz