Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz: Opamiętajcie się! Wybory 25 maja będą nielegalne!

0
Podziel się:

Odsunięty od władzy Wiktor Janukowycz, że nadal jest prezydentem i głównodowodzącym sił zbrojnych Ukrainy.

Janukowycz: Opamiętajcie się! Wybory 25 maja będą nielegalne!
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
bEKDAlTV

- _ Na Ukrainie panuje anarchia. Do tej pory nie ustąpiłem, żyję _. _ Wybory 25 maja będą nielegalne _ - mówił odsunięty od władzy Wiktor Janukowycz, podczas konferencji w rosyjskim Rostowie nad Donem. Twierdzi, że nadal jest prezydentem i głównodowodzącym sił zbrojnych Ukrainy. To jego drugie wystąpienie od czasu ucieczki z Kijowa.

aktualizacja 11.00

Zdaniem Janukowycza na Ukrainie odbył się przewrót państwowy. Nowe władze były prezydent oskarżył o ekstremizm. Mówił między innymi, że_ na Ukrainie panuje anarchia. _

bEKDAlTX

- _ Pod przykrywką niby prawomocnego rządu w państwie działa banda ultranacjonalistów i neofaszystów. Chcą oni też przejąć stanowisko prezydenta. Siłą przejmują miejscowe organy samorządowe. Chcą postawić ukraińską armię pod sztandarami Bandery i rozpętać wojnę domową_ _ _ _- _mówił miedzy innymi Janukowycz.

- _ Do tej pory nie ustąpiłem, żyję. Nie mogę patrzeć bez trwogi na to, co dzieje się na Ukrainie. Nie porzuciłem swojego kraju. Niedługo z pewnością powrócę. Wybory 25 maja będą nielegalne. _

Zdaniem Janukowycza planowane na koniec maja wybory prezydenckie są niekonstytucyjne. Były prezydent uprzedził, że na Ukrainie pogorszy się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza.

_ - Zwracam się do społeczności międzynarodowej - nie wspierajcie niekonstytucyjnych przewrotów. USA nie mają prawa dawać wsparcia finansowego bandytom. _

bEKDAlUd

_ - To będzie bezpośrednie uderzenie w naród Ukrainy. Uzurpatorzy, którzy przejęli władzę, będą próbowali przerzucić odpowiedzialność na mnie, a nawet na Rosję. Nigdy się z tym nie zgodzę. Nie jestem za to odpowiedzialny. Planowane cięcia w strefie wydatków socjalnych, emerytur, zasiłków i płac uważam za nieludzkie - _ mówił Janukowycz.

Nowe władze w Kijowie zapowiadają wprowadzenie ostrych reform w związku z bardzo złym stanem finansów państwa. Rząd Jaceniuka oskarża byłą rządzącą ekipę, że rozkradła dużą część państwowych środków, a aktywa wywiozła za granicę.

Niezależni komentatorzy zastanawiali się wcześniej, co jeszcze może powiedzieć człowiek, który poprosił obce mocarstwo o interwencję zbrojną przeciwko swojej ojczyźnie.

Pod koniec lutego uciekł z Rosji, przez ponad tydzień nie było wiadomo, gdzie się znajduje. Podczas pierwszej konferencji prasowej oskarżył Zachód o wspieranie zbrojnego przewrotu na Ukrainie. Kilka dni później pisemnie poprosił prezydenta Rosji o przeprowadzenie operacji zbrojnej przeciwko nowym władzom w Kijowie.

bEKDAlUe

Część ekspertów zastanawia się czy Wiktor Janukowycz ma jeszcze jakąś samodzielność. Niektórzy sugerują, że jego wypowiedzi są kontrolowane przez Moskwę. Według niepotwierdzonych informacji, miał on być hospitalizowany ze względu na zawał serca. Nie wiadomo też gdzie mieszka. Rosyjscy dziennikarze wskazują na jedną z luksusowych wilii w podmoskiewskiej dzielnicy - relacjonuje z Moskwy Maciej Jastrzębski.

Kidawa o Janukowyczu: to przegrany polityk

Słowa obalonego prezydenta nie dziwią rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej. _ - On nie ma już nic do zaoferowania Ukrainie, swoją szansę zmarnował - _powiedziała dziennikarzom w Sejmie. Dodała, że Janukowycz jest politykiem bez przyszłości, który próbuje retoryką zaostrzać konflikt, zamiast starać się go rozwiązać pokojowo.

_ _

bEKDAlUf

Minister zapewniła, że stanowisko naszego rządu w sprawie Ukrainy jest niezmienne. Kraj ten - podkreśliła - powinien być stowarzyszony z Unią Europejską i to jak najszybciej. Dodała, że powinniśmy pomagać w odbudowie demokratycznych instytucji oraz w wychodzeniu Ukrainy z poważnego kryzysu gospodarczego.

_ _

Janukowycz, za którym wystawiono list gończy, dodał, że powróci do ojczyzny, kiedy tylko pozwoli na to sytuacja.


bEKDAlUg

Czytaj więcej w Money.pl

_ * [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/79/300623_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/putin-wstapil-do-kgb-bo-chcial-sie-wyrwac-z-domu-bez-cieplej-wody-bedzie-rzadzil-do-2024-roku,0,1492272.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin prezydentem do 2024. Nikt mu nie zagrozi * [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m94085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/janukowycz;zapowiada;kolejne;wystapienie,10,0,1492490.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janukowycz zapowiada kolejne wystąpienie * [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m300499.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wladze;krymu;stawiaja;obserwatorom;warunki,242,0,1492466.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Władze Krymu stawiają warunki obserwatorom * [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m300485.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosjanie;niemile;widziani;na;ukrainie,180,0,1492404.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosjanie niemile widziani na Ukrainie _

bEKDAlUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)