Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Socjaldemokraci wychodzą z koalicji rządowej

0
Podziel się

Współtworzyła ją z Partią Demokratyczną premiera Hatoyamy.

Japonia: Socjaldemokraci wychodzą z koalicji rządowej
(Kaori Nishida/CC/World Economic Forum)
bEgqqXVN

*Współtworzyła ją z Partią Demokratyczną premiera Yukio Hatoyamy (na zdjęciu). *


Partia Socjaldemokratyczna (SDPJ) zarzuca premierowi, że nie wypełnił obietnic przedwyborczych dotyczących wyprowadzenia amerykańskiej bazy wojskowej z Okinawy. Za sprzeciw wobec ustaleń zawartych z USA przez rząd w sprawie bazy Hatayama zdymisjonował w piątek ze swego gabinetu liderkę SDPJ Mizuho Fukushimę.

W lipcu w Japonii oczekiwane są wybory do wyższej izby parlamentu - Izby Radców. Bez poparcia SDPUJ demokraci Hatoyamy ryzykują utratą podczas lipcowych wyborów większości w tej izbie, koniecznej dla bezproblemowego zatwierdzania rządowych projektów - zauważa rosyjska agencja ITAR-TASS.

W kampanii wyborczej w 2009 roku Hatoyama, którego Partia Demokratyczna odsunęła potem w wyborach Partię Liberalno-Demokratyczną od władzy, robił mieszkańcom Okinawy nadzieje na wyprowadzenie z ich wyspy - a może nawet w ogóle z Japonii - bazy lotniczej Futenma amerykańskiego korpusu piechoty morskiej (marines). W maju tego roku rząd zrezygnował z tych planów. Według nowych ustaleń baza Futenma, znajdująca się w mieście Ginowan, zostanie przeniesiona w mniej zaludniony rejon wyspy.

bEgqqXVP
bEgqqXWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)