Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jednomyślność w Syrii jest możliwa

0
Podziel się:

Cokolwiek uczynimy, będzie to w zgodzie z prawem międzynarodowym - zapewnił brytyjski minister.

Jednomyślność w Syrii jest możliwa
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Minister spraw zagranicznych William Hague ostrzegł w poniedziałek, że nawet bez jednomyślnego poparcia Rady Bezpieczeństwa ONZ możliwa będzie odpowiedź na atak chemiczny w Syrii, przypisywany reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

W wywiadzie dla radia BBC Hague ocenił, że gdyby brak całkowitej jednomyślności RB ONZ oznaczał brak możliwości reakcji, _ niemożliwa byłaby odpowiedź na zbrodnie, co jest sytuacją nie do przyjęcia _.

Cokolwiek uczynimy, będzie to w zgodzie z prawem międzynarodowym - zapewnił brytyjski minister. Ocenił, że gdyby Rada Bezpieczeństwa była zjednoczona w sprawie Syrii, _ byłyby większe szanse na zakończenie tego konfliktu już dawno temu _. Za sprzymierzeńców Damaszku na forum Rady uważane są Rosja i Chiny, dysponujące prawem weta.

Wielka Brytania jest w grupie zachodnich krajów, które wzywają do zdecydowanej reakcji międzynarodowej na atak chemiczny, do którego miało dojść 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku.

_ - My, Stany Zjednoczone i inne kraje, jak Francja, są zgodne, że nie można pozwolić, by w XXI wieku bezkarnie była używana broń chemiczna, ale nie mogę w tej chwili sprecyzować żadnych opcji militarnych _ - oświadczył Hague.

W poniedziałek przed południem z hotelu w Damaszku wyruszyli inspektorzy ONZ, którzy mają zbadać doniesienia o ataku z użyciem gazu bojowego na przedmieściu syryjskiej stolicy.

Doniesienia te ożywiły debatę na temat ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii. Szef Pentagonu Chuck Hagel poinformował w niedzielę dziennikarzy podczas konferencji prasowej, że amerykańskie siły zbrojne są gotowe do podjęcia akcji zbrojnej wobec Syrii, jeśli taką decyzję podejmie prezydent Barack Obama.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Dowody użycia broni chemicznej zniszczone? _ - Musimy być teraz realistami w sprawie tego, co może osiągnąć ekipa ONZ _- powiedział Hague dziennikarzom.
Syria zgadza się na inspekcję ONZ. USA gotowe do ataku Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon chce pełnego, bezstronnego i natychmiastowego śledztwa w sprawie doniesień o użyciu broni chemicznej.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)