Notowania

terroryzm na świecie
12.12.2011 10:41

Jemen: Z więzienia zbiegli członkowie Al-Kaidy

Co najmniej 14 więźniów, w tym 12 bojowników Al-Kaidy, uciekło z głównego więzienia w Adenie na południu Jemenu

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 14 więźniów, w tym 12 bojowników Al-Kaidy, uciekło z głównego więzienia w Adenie na południu Jemenu - poinformował informator w jemeńskich siłach bezpieczeństwa.

Na zdj. jemeńscy żołnierze

Osadzeni zbiegli z więzienia sześciometrowym tunelem - podał dodając, że władze wszczęły dochodzenie w sprawie ucieczki. Część zbiegłych bojowników odsiadywało karę za udział w napadzie na bank w Adenie w 2009 roku, inni za zabicie funkcjonariuszy jemeńskich sił bezpieczeństwa.

Nie jest to pierwsza w Jemenie ucieczka niebezpiecznych więźniów. W czerwcu 60 osadzonych, związanych z Al-Kaidą, uciekło z więzienia w mieście Mukalla na południu kraju. Wcześniej zaatakowali strażników, zabijając jednego z nich.

Al-Kaida stale powiększa swe wpływy na południu Jemenu, wykorzystując słabość władz centralnych oraz chaos w kraju, gdzie gospodarka jest w stanie zapaści, a armia podzielona wewnętrznie na skutek kilkumiesięcznych protestów przeciw rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Południowa prowincja Abjan, która jest bastionem Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, wymknęła się spod kontroli władz centralnych.

Przedwczoraj zaprzysiężony został rząd ocalenia narodowego, na którego czele stanął dotychczasowy przywódca opozycji Mohammed Basindawa. Utworzenie rządu to część porozumienia o pokojowym przekazaniu władzy, podpisanego w listopadzie przez Salaha. Zgodnie z umową partia Salaha zgodziła się podzielić władzą z opozycją.

Wśród wyzwań stojących przed nowym rządem - obok walki z Al-Kaidą - jest przygotowanie wyborów prezydenckich zaplanowanych na 21 lutego 2012 roku, przywrócenie bezpieczeństwa, zapewnienie podstawowych usług i walka z coraz silniejszymi tendencjami separatystycznymi na południu.

Czytaj więcej o terroryzmie w Jemenie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;operacja;antyterrorystyczna;w;jemenie,213,0,900309.html) Obalają dyktatora, a Al-Kaida kontroluje kraj W ostatnich miesiącach Al-Kaida praktycznie przejęła kontrolę nad ogarniętym wewnętrznym konfliktem krajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t128685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;co;najmniej;15;bojownikow;al-kaidy;zginelo;w;nalotach,200,0,884424.html) Zabili bojowników Al-Kaidy. To nie był nalot USA Co najmniej 15 domniemanych bojowników Al-Kaidy zginęło nad ranem w nalotach sił rządowych na południu Jemenu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t149149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zasadzka;al-kaidy;w;jemenie;10;zabitych,21,0,867349.html) Zasadzka Al-Kaidy w Jemenie. 10 zabitych Do zdarzenia doszło na północ od miasta Loder, uznawanego za bastion islamskich ekstremistów. Przeżył jedynie kierowca samochodu, który został ranny.
Tagi: terroryzm na świecie, jemen, al-kaida, więźniowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz