Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2010
24.06.2010 19:00

Jutro Ludowcy zdecydują kogo poprą w II turze

Kaczyński: liczę na PSL, nasz sposób myślenia jest bardzo zbliżony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Kandydat PiS na prezydentaJarosław Kaczyńskipowiedział po spotkaniu z liderem PSLWaldemarem Pawlakiem, że liczy na poparcie jego elektoratu. Lider ludowców zadeklarował, że decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek podczas posiedzenia Rady Naczelnej Stronnictwa.

Podczas spotkania w Sejmie Kaczyński przekazał szefowi ludowców odpowiedź na pytania dotyczące propozycji programowych PSL, od spełnienia których Pawlak uzależniał poparcie jednego z kandydatów w II turze wyborów prezydenckich. _ To są odpowiedzi generalnie rzecz biorąc pozytywne. Nasz sposób myślenia jest bardzo zbliżony _ - podkreślił prezes PiS.

_ - Liczę na to, że elektorat PSL-u, z całą pewnością szerszy niż ten, który poparł w tych szczególnego rodzaju wyborach pana Pawlaka, zobaczy kto jest bliższy jego interesom i poglądom. Sądzę, że jestem zdecydowanie bliższy niż pan Komorowski _ - powiedział Kaczyński dziennikarzom.

Z kolei Pawlak zaznaczył, że przekazane odpowiedzi są ważne, ale nie chciał mówić o swojej decyzji w sprawie ewentualnego poparcia dla któregoś z kandydatów - Kaczyńskiego lubBronisława Komorowskiego(PO). Zaznaczył, że odpowiedzi musi przeanalizować Rada Naczelna PSL, która zbiera się w piątek. _ Bardzo ważne jest to, że będzie to wybór oparty o przesłanki merytoryczne, o rozeznanie dotyczące poglądów kandydatów _ - dodał.

Pawlak dodał, że z Kaczyńskim rozmawiał o _ umocnieniu polskiej własności _, obniżeniu podatków dla osób, które mają niskie dochody, rozszerzeniu dodatków rodzinnych, _ wzmocnieniu polityki rolnej, systemie KRUS i zrównoważonym rozwoju kraju _.

_ Sądzę, że będąc w dalszym ciągu w roboczym kontakcie możemy liczyć na pełną współpracę dotyczącą tych kwestii, które odnoszą się do spraw społecznych, prywatyzacyjnych, a więc także ekonomicznych, z drugiej strony także do tego wszystkiego co łączy się z podtrzymywaniem realnych mechanizmów polskiej demokracji _ - mówił Kaczyński.

Lider PiS pytany, czy możliwe jest jego spotkanie z szefem SLDGrzegorzem Napieralskimws. poparcia go w II turze, odpowiedział krótko: _ Zobaczymy, wszystko przed nami _.

Kaczyński napisał w odpowiedzi na pytania Pawlaka, że wielokrotnie podkreślał, iż jest za utrzymaniem obowiązującego systemu KRUS. Zaznaczył, że polska wieś będzie w stanie konkurować na rynkach światowych, jednak niezbędne do tego jest wypełnienie przez państwo kilku warunków. Jednym z nich - jak uważa - jest utrzymanie KRUS.

Zapewnił, że jako prezydent będzie dążył do _ zmniejszenia obciążeń podatkowych _. Jego zdaniem, tematem publicznej debaty powinno stać się także częściowe lub całościowe zniesienie tzw. podatku Belki. _ Kwestia zniesienia opodatkowania niewielkich oszczędności, które są gromadzone głównie przez gospodarstwa domowe, jest bezdyskusyjna _ - uważa prezes PiS.

Zaznaczył też, że priorytetem polskiej prezydencji w UE w 2011 roku powinno być ujednolicenie dopłat bezpośrednich dla rolników.

Kaczyński podkreślił, że jako prezydent będzie także popierał zmiany w prawie, które usuną z polskiego porządku prawnego _ archaiczną formę użytkowania wieczystego _. Napisał też m.in, że prywatyzacji nie powinny podlegać spółki strategiczne ze względu na interes państwa, szczególnie spółki energetyczne.

_ _Wczoraj Pawlak powiedział, że chce - przed podjęciem decyzji, którego z kandydatów poprze w II turze wyborów prezydenckich - poznać ich poglądy m.in. w kwestiach obniżenia podatków dla osób o niskich dochodach i wsparcia dla rolnictwa. Pawlak dodał, że chciałby się też dowiedzieć od obu kandydatów - Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS), którzy 4 lipca zmierzą się w II turze wyborów - jakie mają poglądy na temat umocnienia polskiej własności.

Tagi: wybory prezydenckie 2010, poparcie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz