Notowania

katastrofa w smoleńsku
03.10.2010 08:07

Jutro ruszy budowa zadaszenia szczątków TU-154M

Za tydzień pojawią się tam polscy archeolodzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

*Jutro rozpocznie się przykrywanie wraku samolotu prezydenckiego który uległ katastrofie pod Smoleńskiem. Za tydzień pojawią się tam polscy archeolodzy, którzy zbadają miejsce katastrofy. *

Rzecznik smoleńskiego gubernatora Andriej Jewsiejenkow, zapewnił, że wrak samolotu, który rozbił się 10 kwietnia, jest chroniony. Według niego, nikomu, nawet miejscowym mieszkańcom, nie wolno przechodzić przez teren, gdzie leżą szczątki maszyny.

_ - Szczątki samolotu znajdują się pod ochroną. Podejście do nich jest zakazane, dopóki nie zakończą się wszystkie działania _ - zaznaczył.

Naczelna Prokuratura Wojskowa informowała, że wrak Tu-154M ma zostać zabezpieczony do 10 października: okryty brezentem i ogrodzony płotem. O zabezpieczenie wraku polska prokuratura prosiła Rosjan w jednym ze swoich wniosków o pomoc prawną.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;uwolnili;dziennikarzy;w;smolensku;przykry;incydent;wielki;skandal,182,0,685238.html) Rosjanie uwolnili dziennikarzy w Smoleńsku.

Prace polskich ekspertów na miejscu katastrofy Tu-154M planowane są na 13-27 października - poinformował w sobotę w Smoleńsku ppłk Tomasz Mackiewicz z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Grupa biegłych przyjedzie do Smoleńska 12 października. W jej skład wejdzie 10-12 archeologów oraz trzech geodetów. Ci ostatni będą pracowali tylko przez dwa-trzy dni, tj. do 15 października.

Mackiewicz, kierujący ekipą specjalistów z Polski, która zakończyła rekonesans w Smoleńsku, zaznaczył, że harmonogram prac uzależniony będzie od warunków pogodowych.

_ - Tutaj przede wszystkim informacja od archeologów: jeśli będą problemy z bardzo silnymi opadami deszczu uniemożliwiającymi prace, ewentualnie z opadami śniegu, który nie pozwoli podejmować żadnych czynności mających na celu projekcję terenu, czyli dojdzie do jego zaśnieżenia, pracę będą musiały być wstrzymane, bo po prostu będą w tym momencie bezcelowe _ - oświadczył.

Ppłk Mackiewicz przekazał też, że polskim ekspertom towarzyszyć będą rosyjscy prokuratorzy oraz że w pracach weźmie udział prokurator wojskowy z Polski.

Przedstawiciel Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie podał również, że strona rosyjska zobowiązała się do usunięcia szaty roślinnej z terenu określonego przez specjalistów z Polski, ustawienia tam namiotów i udostępnienia zamykanych pomieszczeń, a także podciągnięcia wody i prądu.

Mackiewicz poinformował, że opinia z prac grupy podstawowej będzie dostępna dla prokuratury na przełomie listopada i grudnia.

Grupa rekonesansowa pod kierunkiem ppłk Mackiewicza przyjechała do Smoleńska w czwartek. Jej zadaniem było uzgodnienie ze stroną rosyjską terminu i szczegółów logistyczno-prawnych ponownych oględzin miejsca tragedii. O dokonanie tych czynności polska prokuratura prosiła rosyjską we wniosku o pomoc prawną.

W skład ekipy, oprócz prokuratora wojskowego, wchodziło pięciu ekspertów - archeologów i geodetów. Spotkali się oni z przedstawicielami rosyjskiej prokuratury, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i milicji. Dokonali także wstępnego oglądu miejsca katastrofy.

W swym wniosku skierowanym w maju do strony rosyjskiej polska prokuratura tłumaczyła, że uzupełniające oględziny miejsca katastrofy mają na celu odnalezienie ewentualnych pozostałych szczątków ofiar, fragmentów samolotu, jego wyposażenia oraz ruchomości należących do osób znajdujących się na pokładzie. Wyznaczono do tego grupę 20 specjalistów - archeologów, a także geodetów i geofizyków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjska;prasa;glowna;wina;za;katastrofe;tu-154;po;stronie;polskiej,67,0,684355.html) Rosyjska prasa: Główna wina za katastrofę TU-154 po stronie polskiej _ Najważniejsze to brak procedur i złe wyszkolenie pilotów. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t96301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;archeolodzy;przyjechali;do;smolenska,190,0,684734.html) Polscy archeolodzy przyjechali do Smoleńska Wspólnie z prokuratorem wojskowym rozpoczęli rekonesans miejsca katastrofy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;dziennikarze;zatrzymani;w;smolensku,83,0,685139.html) Polscy dziennikarze zatrzymani w Smoleńsku Korespondenci TVP Info, TVN 24 i RMF FM w Rosji zostali zatrzymani pod pretekstem wejścia na teren wojskowy.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, wrak, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz