Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaddafi kapituluje? Będzie rozmawiał z Zachodem

0
Podziel się:

Do rozmów nakłonił go inny dyktator - Hugo Chavez. Liga Arabska się zgadza.

Kaddafi kapituluje? Będzie rozmawiał z Zachodem
(PAP/EPA)

**Libijski przywódca Muammar Kaddafi oraz przewodniczący Ligi Państw Arabskich zgodzili się na zaproponowany przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza plan zakończenia kryzysu w Libii, przewidujący międzynarodową mediację - podała dziś telewizja Al-Dżazira.

Wcześniej wenezuelski minister informacji Andres Izarra poinformował, nie podając szczegółów, że Chavez w rozmowie telefonicznej z Kaddafim zaproponował libijskiemu przywódcy międzynarodowa dyplomatyczną misję pokojową.

Dodał, że Wenezuela zwróciła się do swoich sojuszników w Ameryce Łacińskiej i poza nią z propozycją utworzenia bloku przyjaznych państw pod nazwą Komitetu Pokoju, który pośredniczyłby w rozwiązaniu kryzysu. Al-Dżazira podaje, że w trakcie rozmowy Kaddafi zaakceptował propozycję Chaveza, która przewiduje m.in., że komisja, w skład której wchodziliby przedstawiciele państw Ameryki Łacińskiej, Europy i Bliskiego Wschodu, negocjowałaby porozumienie pomiędzy libijskim przywódcą a siłami antyrządowymi.

Powołując się na źródła rządowe, korespondentka Al-Dżaziry w Caracas podała na Twitterze, że minister spraw zagranicznych Wenezueli Nicolas Maduro rozmawiał z przewodniczącym Ligi Państw Arabskich Amrem Musą, który również przystał na plan Chaveza. Wcześniej Musa oświadczył, że Liga rozważa wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią, by powstrzymać tam rozlew krwi.

Chavez oświadczył, że społeczność międzynarodowa powinna szukać pokojowego rozwiązania konfliktu w Libii. Oskarżył Stany Zjednoczone o wyolbrzymianie problemów Libii, by usprawiedliwić inwazję na ten kraj.

Dyktator wystąpił w ubiegły poniedziałek z propozycją utworzenia międzynarodowej misji pokojowej złożonej z _ przyjaznych krajów _, która pełniłaby funkcję mediatora między Kaddafim i powstańcami. Chavez zdecydowanie skrytykował wszelkie plany obcej interwencji wojskowej, która - według niego - _ byłaby katastrofą _.

Prezydent Wenezueli utrzymuje bliskie kontakty z Kaddafim i odmówił potępienia go za stosowanie przemocy wobec protestujących opozycjonistów. Kaddafi ostrzegł wczoraj przed zagraniczną interwencją wojskową, grożąc tysiącami ofiar, gdyby do niej doszło. Ponownie zaprzeczył, że w kraju doszło do demonstracji, a o niepokoje oskarżył Al-Kaidę oraz _ uzbrojonych gangsterów _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134143.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;jesli;zachod;zaatakuje;zgina;tysiace,30,0,787230.html) Kaddafi: Jeśli Zachód zaatakuje, zginą tysiące Libijski dyktator ponownie zaprzecza, by w kraju doszło do demonstracji. Wietrzy spisek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t83651.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chavez;jest;pewien;bedzie;wojna;o;rope,8,0,786184.html) Chavez jest pewien: Będzie wojna o ropę Prezydent Wenezueli nie zamierza potępiać działań libijskiego dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t129211.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wenezueli;odda;czesc;wladzy,159,0,754335.html) Prezydent Wenezueli odda część władzy? Hugo Chavez wezwał do pojednania między rywalami politycznymi. Zrezygnuje z dekretów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)