Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kandydaci wydadzą od kilkuset tysięcy do kilkunastu mln zł

0
Podziel się

Jarosław Kaczyński nie ujawnia swoich planów.

Kandydaci wydadzą od kilkuset tysięcy do kilkunastu mln zł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgxzXjF

KampaniaBronisława Komorowskiegoma kosztować 12-13 mln zł,Grzegorza Napieralskiegonie więcej niż 5 mln,Waldemara Pawlaka3-4 mln. KomitetJarosława Kaczyńskiegonie ujawnia kosztów kampanii swojego kandydata.

W tym roku komitety wyborcze mogą przeznaczyć na kampanię swojego kandydata maksymalnie 15,5 mln zł.

Skarbnik Platformy Andrzej Wyrobiec powiedział, że _ na dzisiaj _ kampania Bronisława Komorowskiego będzie kosztować 12-13 milionów złotych. Zastrzegł, że kwota ta może się zmienić.

bEgxzXjH

Wiceszef POWaldy Dzikowskipodkreśla, że kampania prezydencka będzie inna zarówno w wymiarze materialnym, jak i emocjonalnym. Przypomniał, że Platforma już wcześnie zaapelowała, aby zrezygnować z billboardów - co także niesie za sobą mniejsze wydatki na kampanię.

_ - Trzeba oszczędzać w życiu publicznym, każdy taki gest jest przyjaźnie widziany przez ludzi, traktujemy to jako dobry sygnał, który my pierwsi już daliśmy _ - powiedział Dzikowski.

Na temat kosztów kampanii kandydata PiS Jarosława Kaczyńskiego nie chciał w poniedziałek wypowiadać się pełnomocnik finansowy jego komitetu wyborczego Stanisław Kostrzewski. _ - Wszystkie kwestie związane z finansowaniem kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego zostaną opisane w sprawozdaniu, które zgodnie z prawem jest jawne, a które komitet wyborczy składa PKW _ - oświadczył Kostrzewski.

Nie więcej niż 5 mln zł kosztować ma kampania kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego. Szef jego sztabuMarek Wikińskimówi, że pieniądze pochodzić będą z kredytu bankowego, wpłat funduszu wyborczego partii oraz wpłat osób fizycznych. Wszystko zgodnie z prezydencką ordynacją wyborczą - podkreślił. Sztab Napieralskiego przygotowuje spoty, ulotki i plakaty, ale rezygnuje z billboardów.

bEgxzXjN

Kampania kandydata PSL Waldemara Pawlaka kosztować ma ok. 3-4 mln zł. _ - To nie będą duże środki: 3-4 mln zł, ale jeszcze nie rozeznaliśmy się dokładnie. Zbieramy w tej chwili oferty i dopiero po podliczeniu będziemy w stanie określić budżet _ - powiedział szef klubu StronnictwaStanisław Żelichowski.

Pieniądze pójdą na produkcję i emisję spotów reklamowych, ulotki, billboardy, a także organizację imprez plenerowych. Żelichowski zapewnia, że sztab Pawlaka nie korzysta z usług agencji reklamowych.

bEgxzXjO

Zdecydowana większość środków, które będzie miał do dyspozycji komitet wyborczy Pawlaka, pochodzi z subwencji budżetowych. W 2009 r. ludowcy otrzymali 15 mln zł na działalność partii. Ugrupowanie ma jednak problemy w związku z orzeczeniem sądu, które za błąd z kampanii z 2001 r. nakazał zawrót do państwowej kasy około 18 mln zł. PSL zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, w oparciu o które zostało ukarane, ale rozprawa jeszcze się nie odbyła.

Poza subwencjami kampanię Pawlaka finansować będą też działacze Stronnictwa. _ - Część ludzi na pewno wpłaci dobrowolnie. Nasi wójtowie, burmistrzowie, starostowie, posłowie jakiejś wpłaty dokonają na fundusz wyborczy PSL i dopiero z funduszu pójdzie to do komitetu wyborczego, który będzie mógł tymi pieniędzmi dysponować _ - tłumaczył polityk. Ale - jak ocenił - będą to znikome sumy.

Na wydanie dużo mniejszych kwot na kampanię mogą sobie pozwolić komitety wyborcze kandydatów, za którymi nie stoją partie parlamentarne.

Szef SamoobronyAndrzej Lepperpowiedział PAP, że będzie dobrze, jeśli będzie mógł wydać na kampanię 200 tys. zł. Jak zapewnia, każda złotówka będzie pochodziła od działaczy i sympatyków ugrupowania. Jednak z powodu opóźnienia w rejestracji kandydata przez PKW zbiórka pieniędzy jeszcze nie ruszyła. _ - Póki co sam finansuję swoją kampanię _ - podkreślił Lepper. Jego sztab nie zamierza emitować filmów reklamowych w płatnym czasie antenowym ani wykupywać billboardów.

bEgxzXjP

W podobnej sytuacji jest sztab lidera Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka. Jak powiedział PAP jego rzecznik Paweł Kwaśniak wszystkie środki, które pójdą na kampanię, będą pochodziły ze składek. Prawica apeluje o nie m.in. na swoich stronach internetowych. Kwaśniak zaznaczył, że ugrupowanie nie otrzymuje żadnego wsparcia budżetowego. Rzecznik nie był w stanie określić, ile będzie kosztowała kampania Jurka.

Janusz Korwin-Mikke liczy na wpłaty od osób indywidualnych. _ - Wszystkie środki pochodzą od darczyńców. Nie zaciągnęliśmy żadnych kredytów _ - powiedziała szefowa sztabu kandydata Anna Orzechowska. Nie chciała zdradzić kwoty, jaką komitet zamierza przeznaczyć na wybory.

Środki finansowe na kampanięAndrzeja Olechowskiegobędą pochodziły z wpłat indywidualnych wyborców - powiedział PAP szef sztabu wyborczego Robert Smoleń. Dodał, że dodatkowo kwotą 6 mln zł Olechowskiego wesprze Stronnictwo Demokratyczne. O przekazaniu takiej sumy na rzecz jego kampanii zdecydowała przed tygodniem Rada Naczelna SD.

W tym roku komitety wyborcze kandydatów na prezydenta będą mogły wydać na cele wyborcze maksymalnie 15 552 123 zł. Z tego 80 proc., czyli 12 441 698,4 zł, będą mogły przeznaczyć na reklamę, w tym m.in. spoty telewizyjne, plakaty i billboardy.

bEgxzXjQ

Wpłaty na rzecz komitetu wyborczego mogą być dokonywane jedynie czekiem rozrachunkowym, przelewem lub kartą płatniczą; mogą ich dokonywać tylko obywatele polscy, mający miejsce stałego zamieszkania na terenie Polski, mogą też pochodzić z funduszy wyborczych partii politycznych. Niedozwolone są wpłaty gotówkowe w kasie banku, a także w formie przekazów pocztowych.

Łączna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę - w wyborach prezydenckich limit ten wynosi 19 755 zł. Komitet wyborczy może pozyskiwać środki finansowe od partii politycznych tylko z przelewów dokonywanych z rachunku bankowego Funduszu Wyborczego na rachunek komitetu wyborczego.

Przepisy ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o partiach politycznych dopuszczają możliwość dokonywania wpłat przez tę samą osobę fizyczną zarówno na rachunek bieżący partii, na Fundusz Wyborczy i na rachunek komitetu wyborczego. Ponadto - na cele wyborcze - komitet może zaciągać kredyty bankowe.

Finansowanie kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich jest jawne. W ciągu trzech miesięcy od dnia wyborów pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego musi złożyć w PKW sprawozdanie finansowe, która jest weryfikowane przez Komisję. W 2005 roku ogólny ustawowy limit wydatków na kampanię wynosił 13,8 mln zł, w tym limit wydatków na reklamę wyniósł 11,4 mln zł.

Wydatki komitetu wyborczegoLecha Kaczyńskiegowyniosły w 2005 roku 13 493 239 zł, na konto komitetu wpłynęło 13 500 011 zł. Pieniądze te pochodziły z Funduszu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Komitet wyborczyDonalda Tuskaw 2005 roku wydał na kampanię ponad 14 mln 261 tys. zł - tym samym przekroczył limit o ponad 461 tys. zł. Na reklamę komitet przeznaczył niemal 14 mln zł, co oznacza, że środki na reklamę były większe o ponad 2 mln zł od dozwolonego limitu.

Czytaj w Money.pl
*Pięciu najważniejszych kandydatów na prezydenta * Twardy gracz i ugodowiec, obrotny wicepremier i mało wyrazisty przewodniczący SLD oraz znany polityk bez zaplecza - to najwięksi gracze w starciu o fotel prezydenta. To najprawdopodobniej między nimi stoczy się bój.
*Czas na prawdziwą kampanię, II tura może zaskoczyć * Mamy dwie możliwości. Możemy dopisać się do rejestru w wybranym obwodzie lub złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania.
*Fotel prezydenta kosztuje coraz więcej * 15 lat temu głos poparcia kosztowałAleksandra Kwaśniewskiego51 groszy. Reelekcja kosztowało go ponad dwukrotnie więcej. Przed pięcioma laty komitetLecha Kaczyńskiego, który pokonałDonalda Tuska, za głos zapłacił już 1,63 zł.
*Wybory prezydenckie 2010: Jak zagłosować na urlopie * Mamy dwie możliwości. Możemy dopisać się do rejestru w wybranym obwodzie lub złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania.
*Faraon za Kaczyńskim, a za Komorowskim papież * Wajda, Szymborska, Głowacki, Adamczyk - to tylko kilku członków honorowego komitetu Bronisława Komorowskiego. Jarosława Kaczyńskiego popierają Bem, Frąckowiak, Pietrzak czy Zelnik. Kluby wsparcia kompletują też Andrzej Olechowski,Grzegorz NapieralskiorazWaldemar Pawlak.
bEgxzXki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)