Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KC KPCh przyjął listę kandydatów na najwyższe urzędy państwowe

0
Podziel się:

Zmiany personalne zostaną formalnie zatwierdzone podczas pierwszych obrad nowego, 12. składu chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

KC KPCh przyjął listę kandydatów na najwyższe urzędy państwowe
(Xinhua News/East News)

Komitet Centralny rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) opracował wczoraj listę osób, które obejmą w marcu najwyższe stanowiska w państwie, w tym funkcje prezydenta, premiera, przewodniczącego parlamentu i szefów poszczególnych resortów.

Zmiany personalne zostaną formalnie zatwierdzone podczas pierwszych obrad nowego, 12. składu chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), które rozpoczną się w Pekinie 5 marca - poinformowała oficjalna agencja Xinhua.

Obserwatorzy są zgodni, że w fotelu prezydenta zasiądzie Xi Jinping, który w listopadzie ub.r. po 18. krajowym zjeździe KPCh już zastąpił obecnego prezydenta Hu Jintao na stanowisku sekretarza generalnego partii oraz prezesa Centralnej Komisji Wojskowej. Funkcję premiera po Wenie Jiabao przejąć ma dotychczasowy wicepremier Li Keqiang. Eksperci przewidują, że w marcu Xi i Li rozpoczną pierwszą z dwóch pięcioletnich kadencji.

Oprócz prezydenta, premiera, wiceprezydenta, wicepremiera i ministrów podczas obrad OZPL mianowane zostanie również nowe kierownictwo samego Zgromadzenia, a także nowi prezesi centralnego Ludowego Banku Chin, Najwyższego Sądu Ludowego i Najwyższej Prokuratury Ludowej. Z kolei na rozpoczynającym się 3 marca zjeździe Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin wyłonione zostaną nowe władze tego naczelnego organu doradczego partii.

Analitycy nie spodziewają się, by zmiany w obsadzie najwyższych stanowisk miały przełożyć się w najbliższym czasie na jakiekolwiek istotne reformy polityczne. Reformom takim przeciwni są przedstawiciele partyjnej starszyzny, w tym były prezydent kraju Jiang Zemin, który w opinii większości ekspertów mimo przejścia na emeryturę zachował decydujący wpływ na chińską politykę.

Zdaniem specjalistów nowi przywódcy będą natomiast kontynuować reformy gospodarcze, konieczne do utrzymania wzrostu. Podczas krajowego zjazdu partii w listopadzie prezydent Hu Jintao ogłosił, że głównym celem nowych władz będzie budowa "umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach". Zapowiedział, że do 2020 roku podwoją się przeciętne zarobki Chińczyków i chiński PKB w porównaniu z rokiem 2010.

Na obradach OZPL ma też zostać przedyskutowany projekt reformy administracyjnej przedstawiony w czwartek przez KC KPCh. Parlamentarzyści prawdopodobnie poruszą również problemy związane z korupcją urzędników państwowych, gwałtowną urbanizacją kraju i zanieczyszczeniem środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Latem najbliższa załogowa misja kosmiczna z Chin Start Shenzhou planowany jest na okres między czerwcem a sierpniem. Statek ma dotrzeć do stacji orbitalnej Tiangong 1, gdzie sprawdzony zostanie tamtejszy moduł dokujący oraz systemy podtrzymywania życia.
Chińczycy regularnie atakowani. Przez... Strony internetowe ministerstwa obrony i chińskiej armii były atakowane z zagranicy w 2012 roku średnio 144 tys. razy w miesiącu.
Ponad 140 noblistów chce uwolnienia Liu Xiaobo Liu, więziony za krytykę władz państwowych ChRL, od roku 2009 odbywa karę 11 lat pozbawienia wolności za działalność wywrotową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)