Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kim jest nowy premier Palestyny?

0
Podziel się

Rami Hamdallah jest politykiem umiarkowanym i pragmatykiem - informują izraelskie media.

Kim jest nowy premier Palestyny?
(PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
bCYNpmuZ

Rektor uniwersytetu w Nablusie, Rami Hamdallah, który został nowym premierem Autonomii Palestyńskiej, jest politykiem umiarkowanym i pragmatykiem - informują izraelskie media.

_ Rami Hamdallah jest pragmatykiem, który będzie kontynuował politykę swego poprzednika Salama Fajada _ - uważa izraelskie radio wojskowe.

Nowy premier jest bliski prezydentowi Mahmudowi Abbasowi i nie będzie politykiem, który by z nim konkurował, gdyż _ jest to raczej administrator niż mąż stanu, podczas gdy Salam Fajad, po sześciu latach na stanowisku coraz bardziej wydawał się być rywalem Mahmuda Abbasa _ - twierdzą komentatorzy radiowi.

Rzecznicy kilku izraelskich instytucji rządowych odmówili AFP komentarza w sprawie mianowania Hamdallaha, tłumacząc, że jest to wewnętrzna sprawa Autonomii Palestyńskiej.

bCYNpmvb

Dziennik _ Haarec _ przytacza wypowiedzi izraelskich polityków, którzy określają nowego szefa rządu palestyńskiego, jako _ pragmatyka, który utrzymuje liczne zawodowe kontakty z Izraelczykami _. Gazeta zwraca uwagę, że w odróżnieniu od Fajada Hamdallah ma dobre relacje z różnymi wewnętrznymi frakcjami ugrupowania Fatah, którego przywódcą jest Abbas.

Prezydent Abbas powierzył misję utworzenia rządu Hamdallahowi wczoraj wieczorem. Nominacja ta zakończyła okres niepewności politycznej po rezygnacji 13 kwietnia Fajada. Fajad, wykształcony w USA ekonomista, był postrzegany, jako zbyt niezależny; ostatnio jego stosunki z prezydentem były napięte.

Według _ Haareca _ Hamdallah ma unikać publicznych wypowiedzi na temat rozmów pokojowych z Izraelem, zostawiając wszelkie komentarze dotyczące tej kwestii Abbasowi.

Nowy premier zapowiedział, że rząd zostanie sformowany w ciągu kilku dni, zaś większość ministrów z gabinetu Fajada zachowa swe teki i tylko resort finansów będzie miał nowego szefa.

bCYNpmvh

Hamdallah jest członkiem ugrupowania Fatah; nie ma żadnego doświadczenia politycznego. Kształcił się w Wielkiej Brytanii i jest profesorem języka angielskiego na uniwersytecie w Nablusie, na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Konflikt między Abbasem a Fajadem zaostrzył się w marcu, gdy Fajad zatwierdził dymisję ministra finansów Nabila Kassisa, lecz prezydent się na nią nie zgodził, czym zakwestionował prawo premiera do kompletowania gabinetu.

bCYNpmvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)