Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja bombarduje, a NATO się łamie. Przejmie misję w Libii?

0
Podziel się:

Taka decyzja pozwoliłaby siłom Sojuszu atakować cele naziemne.

Koalicja bombarduje, a NATO się łamie. Przejmie misję w Libii?
(PAP/EPA)

W ciągu ostatniej doby, w ramach egzekwowania strefy zakazu lotów nad Libią, zachodnia koalicja wystrzeliła 16 pocisków manewrujących Tomahawk, a jej samoloty wykonały 153 loty bojowe, podały amerykańskie władze wojskowe.

Jak poinformowała rzeczniczka stacjonującego w Niemczech Afrykańskiego Dowództwa sił zbrojnych USA Nicole Darlymple, atakowano artylerię i oddziały zmechanizowane Muammara Kadafiego oraz jego infrastrukturę dowodzenia. Użyto m.in. czterech bomb, naprowadzanych na cel przy pomocy nawigacji satelitarnej (GPS).

Tymczasem NATO rozważa możliwość rozszerzenia swojej roli w Libii ponad uzgodnioną w czwartek kontrolę strefy zakazu lotów. Decyzja taka pozwoliłaby Sojuszowi przejąć obowiązki misji międzynarodowej koalicji w Libii, utworzonej po sobotnim spotkaniu państw UE, Ligi Arabskiej i Unii Afrykańskiej w Paryżu. Siły NATO mogłyby wówczas atakować również cele naziemne w celu ochrony ludności cywilnej, co przewiduje rezolucja nr 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Paragraf czwarty tej rezolucji pozwala państwom członkowskim na _ użycie wszystkich możliwych środków w celu ochrony ludności cywilnej i obszarów zamieszkanych przez ludność cywilną _.

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w czwartek, że taka opcja jest bliska zrealizowania. _ - Koalicja utworzona po spotkaniu w Paryżu jak najszybciej zaniecha misji i powierzy całą operację jednemu systemowi dowodzenia pod auspicjami NATO _ - powiedział Davutoglu po telekonferencji z szefami dyplomacji USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t136021.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swit;odysei;moze;potrwac;tygodnie,164,0,800420.html) Świt Odysei może potrwać tygodnie
We wtorek w Londynie zbiera się międzynarodowa konferencja na temat Libii, która ma pozwolić ministrom państw NATO _ wypracować dalsze wytyczne polityczne i sposoby wdrażania w życie rezolucji 1973 _ - powiedziała rzeczniczka Lungescu, dodając, że w konferencji uczestniczyć będzie także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Weźmie w niej udział również szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

NATO osiągnęło wczoraj porozumienie w sprawie wprowadzenia w życie strefy zakazu lotów nad Libią. Jest ono w pełni zgodne z mandatem ONZ, ale pozwala siłom NATO wyłącznie na kontrolę egzekwowania strefy zakazu lotów, bez możliwości atakowania celów na ziemi.

Według Lungescu, NATO planuje, że misja kontroli egzekwowania zakazu lotów potrwa _ mniej więcej trzy miesiące _. - _ Założenia planu są w większości oparte na trzymiesięcznej perspektywie, jednak jeśli dowództwo NATO uzna za konieczne wydłużenie jej, wówczas po prostu o tym powie _ - mówiła Lungescu.

Obecnie misja NATO polega _ na zamknięciu przestrzeni powietrznej Libii dla wszystkich lotów z wyjątkiem lotów humanitarnych _ - powiedziała rzeczniczka. - _ Piloci i kontrolerzy natowscy będą robić wszystko, żeby uniemożliwić siłom reżimu użycie jakiejkolwiek siły w powietrzu _ - podkreśliła. Dodała też, że misja koalicji, będzie kontynuowana podczas przygotowań operacji NATO, żeby wywrzeć presję na siły Muammara Kadafiego. Według źródeł NATO, pierwsze samoloty biorące udział w operacji egzekwowania embarga powinny dotrzeć do Libii _ w ciągu 48-72 godzin _.

- Siły NATO mają _ przede wszystkim za zadanie zapobieżenie użycia jakichkolwiek środków powietrznych do atakowania ludności cywilnej _ - wyjaśnił w piątek kapitan Geoffrey Booth z departamentu operacji NATO. _ - Z drugiej strony mają na celu zapewnienie warunków do kontynuowania działań samolotom, które mają pozwolenie na lot _ - powiedział. Jak sprecyzował podczas konferencji prasowej w Kwaterze Głównej Sojuszu, strefa zakazu lotów dotyczy całej przestrzeni powietrznej Libii, ale _ główny nacisk będzie położony na obserwację wybrzeża, gdzie znajdują się główne siły Kadafiego _.

Operacja będzie dowodzona z połączonego dowództwa sił alianckich w Neapolu. Centrum kontroli i dowodzenia znajduje się w tureckiej bazie w Izmirze. Według źródeł natowskich w operacji ma wziąć udział kilkadziesiąt samolotów różnego typu. Chodzi o _ pięć do 10 samolotów AWACS, 10 do 15 samolotów tankujących oraz kilkadziesiąt samolotów bojowych _ - powiedziały te źródła. Do tej pory około dziesięć państw członkowskich zgłosiło swój udział w misji, w tym państwa bałtyckie, które nie mają lotnictwa wojskowego, ale mogą wysłać do misji personel pomocniczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t135520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;rusza;do;akcji;flotylla;u;wybrzezy;libii,195,0,799171.html) NATO rusza do akcji. Flotylla u wybrzeży Libii Wkrótce Sojusz zacznie patrolować niebo nad ogarniętym wojną krajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlochy;boja;sie;odwetu;za;swit;odysei,183,0,799159.html) Włochy boją się odwetu za "Świt Odysei" Podjęto decyzję o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa i nasileniu kontroli newralgicznych budynków i miejsc w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t131252.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iwinski;nato;nie;uderzy;libia;sie;rozpadnie,50,0,799026.html) Iwiński: NATO nie uderzy, Libia się rozpadnie? Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych ostrożność sojuszu wynika ze stanowiska Turcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)