Notowania

ehec
01.06.2011 13:38

Komisarz Dalli: Zagrożenie EHEC się zmniejsza

W oczekiwaniu na wyniki badań hiszpańskich warzyw komisarz do spraw zdrowia John Dali stara się uspokoić obywateli Unii i przekonuje, że sytuacja stabilizuje się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Komisja Europejska ponagla niemieckie władze, by jak najszybciej ustaliły źródła zakażenia bakterią coli. Dziś, najpóźniej jutro powinny być znane kolejne wyniki badań warzyw z Hiszpanii, które trafiły do Niemiec i na które początkowo wskazywano jako źródło zakażenia. Wstępne rezultaty nie potwierdziły tych przypuszczeń. *

Sprawdzany jest także transport i przeładunek warzyw w Niemczech. W oczekiwaniu na wyniki badań komisarz do spraw zdrowia John Dalli (na zdj.) stara się uspokoić obywateli Unii i przekonuje, że sytuacja stabilizuje się.

- _ Według najnowszych informacji, które mamy z Niemiec, wydaje się, że zagrożenie zmniejsza się. Coraz mniej osób jest hospitalizowanych w ostatnich dniach. Ale cały czas trwają wzmożone prace, by ustalić źródło zakażenia. Wzywam niemieckie władze, by wzmocniły wysiłki. W momencie kiedy będziemy znali wyniki badań, sytuacja będzie jaśniejsza. Do tego czasu opinia publiczna powinna zachować spokój i przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania posiłków _ - mówi Dalli.

Unijny komisarz powtórzył też swój wcześniejszy apel i przestrzegł kraje członkowskie przed wprowadzaniem zakazu importu warzyw z jakiekolwiek kraju. _ - Uważamy, że wprowadzanie zakazu byłoby nieproporcjonalne do zagrożenia _ - podkreślił komisarz do spraw zdrowia.

John Dalli bronił też Komisji Europejskiej, która w ostatnich dniach była krytykowana za opieszałość i podkreślał, że Bruksela będzie mogła zareagować dopiero wtedy, kiedy znane będą wszystkie wyniki badań i ustalone zostanie źródło zakażenia. Unijny komisarz powtórzył też, że kraje członkowskie będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w związku ze spadkiem sprzedaży warzyw, ale zaznaczył, że do ustalenia jest forma rekompensaty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t140470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zatrute;ogorki;niemcy;nakrecaja;psychoze;kontrole;na;polskich;targowiskach,149,0,841621.html) Zatrute ogórki. "Niemcy nakręcają psychozę". Kontrole na polskich targowiskach Eksporterzy ogórków z Półwyspu Iberyjskiego tracą na zamieszaniu 200 mln euro tygodniowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t140430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;norwegii;tez;wykryto;bakterie;ehec,55,0,841527.html) W Norwegii też wykryto bakterię EHEC Zakażona nią partia hiszpańskich ogórków nie trafiła jednak do sprzedaży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t140612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;zamknie;granice;przed;warzywami;z;unii,143,0,842639.html) Rosja zamknie granice przed warzywami z Unii Roczne obroty między Rosją a Unią Europejską związane z handlem warzywami sięgają 7 miliardów dolarów.
Tagi: ehec, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz