Notowania

putin
10.06.2013 11:52

Kommiersant: Putin zbliżył się do ideału

Władimir Putin jest idealnym prezydentem dla 41 proc. Rosjan

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Władimir Putin jest _ znakomitym prezydentem _ dla 41 proc. Rosjan, zaś 46 proc. za takiego go nie uważa - wynika z przeprowadzonego w maju sondażu niezależnego Centrum Jurija Lewady. Wyniki ankiety opublikował w poniedziałek dziennik _ Kommiersant _. *

Z tego samego sondażu wynika, że według 62 proc. Rosjan Putin _ ma świadomość swej odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju _. 61 proc. twierdzi, że szef państwa ma _ dobrą strategiczną wizję problemów _ Rosji. Z oceną, że Putin odnosi się z uwagą do problemów obywateli, zgodziło się 45 proc. badanych.

Spośród tych Rosjan, którzy uznali Putina za idealnego prezydenta, 6 proc. uważa, że zdecydowanie jest on takim, a 35 proc. - że raczej taki jest. _ Putin zbliżył się do ideału _ - wybija _ Kommiersant _ w tytule.

_ Kommiersant _ odnotowuje zarazem, że chociaż od 2012 roku ujawniono w Rosji szereg przypadków korupcji wśród wysoko postawionych osób, to mniej niż połowa Rosjan (41 proc.) ocenia, iż Putin _ surowo odnosi się do podwładnych _. Jeszcze mniej - 36 proc. - uznało, że Putin nie jest zależny od swego otoczenia.

Komentując wyniki badania wicedyrektor Centrum Lewady Aleksiej Grażdankin powiedział _ Kommiersantowi _, że obywatele _ widzą naprawdę słabe i silne strony polityka _. _ Normalne jest, że do rządzących ludzie odnoszą się krytycznie. Świadczy to o zdrowym rozsądku respondentów _ - powiedział Grażdankin.

60-letni Putin, u władzy od 1999 roku, powrócił na Kreml na trzecią kadencję prezydencką w zeszłym roku, po wywołanej względami konstytucyjnymi przerwie, podczas której piastował urząd premiera.

Centrum Lewady jest głównym niezależnym ośrodkiem socjologicznym w Rosji. Pod koniec maja prokuratura ostrzegła ten ośrodek, że publikacje wyników jego sondaży _ mają na celu kształtowanie opinii społeczeństwa na temat polityki rządu _, co jest _ działaniem politycznym _. W związku z tym prokuratura zażądała, by Centrum, które otrzymuje środki finansowe z zagranicy, zarejestrowało się jako _ zagraniczny agent _, a do tego czasu zaprzestało wszelkich publikacji.

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa stanowi, że organizacje pozarządowe (NGOs), korzystające z zagranicznych grantów i uczestniczące w życiu politycznym, otrzymują status _ organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów _ oraz zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin pobrzękuje szabelką, zapowiedział... Prezydent Rosji chce stale utrzymywać okręty w syryjskim porcie. Śródziemnomorska eskadra składa się z 16 okrętów.
Mer Moskwy złożył dymisję. Opozycja... Dymisja Sobianina nie jest związana ani z jego stanem zdrowia, ani z żadnymi kłopotami.
Rosja rozważa amnestię dla przedsiębiorców Ewentualna amnestia może objąć byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.
Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz