Notowania

katastrofa w smoleńsku
10.11.2010 07:46

Komorowski: Musimy zadbać o dobrą pamięć o nich

Rodziny ofiar podzieliły się na jego zwolenników i przeciwników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 09.52

fot: PAP/Radek Pietruszka_ fot: PAP/Radek Pietruszka _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/odsloniecie;pomnika;ofiar;katastrofy;smolenskiej,galeria,4507,0.html)Na warszawskich Powązkach Wojskowych odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się o 8.41, czyli dokładnie o czasie, gdy 10 kwietnia runął na ziemię prezydencki samolot Tu-154 z polską delegacją udającą się do Katynia.

Oprócz członków rodzin ofiar katastrofy na Powązkach są: prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk.

_ fot: PAP/Tomasz Gzell[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/pomnik;ku;czci;ofiar;katastrofy;smolenskiej,galeria,4447,0.html)- W chwilach tragedii wszyscy jesteśmy jedną, osieroconą rodziną _ - powiedział prezydent podczas uroczystości odsłonięcia pomnika. Przypomniał, że 7 miesięcy temu, w momencie katastrofy, dramat i ból dotknął państwo polskie i całą wspólnotę narodową.

Bronisław Komorowski powiedział, że rany, jakie w katastrofie poniosło państwo, mogą zabliźnić się szybko dzięki procedurom demokratycznym. Dużo trudniej będą się goić rany, jakie odniosły rodziny ofiar. Podkreślił, że w momencie katastrofy wszyscy Polacy byli z rodzinami ofiar, które straciły w katastrofie najbliższych i najważniejszych ludzi.

- _ Chciałbym, żeby było tak samo i dzisiaj. Żeby to ci, którzy stracili najbliższych, czuli, że jesteśmy razem z nimi współodczuwając na miarę naszych możliwości ich ból. Chcąc razem z nimi przyczynić si do dobrej pamięci po wszystkich którzy zginęli siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem _ - powiedział Komorowski.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Mąż tragicznie zmarłej posłanki Jolanty Szymanek-Deresz, Paweł Deresz, któremu pomnik bardzo mu się podoba.

- _ Jest dostojny, a przy tym skromny. Cieszę się, że jest to pomnik uwieczniający wszystkie ofiary tragedii. Ilekroć przechodzę obok tego pomnika jestem mile wzruszony _ - mówi Paweł Deresz.

POSŁUCHAJ PAWŁA DERESZA:

W uroczystościach nie biorą jednak udziału wszystkie rodziny ofiar. Na Powązkach nie ma między innymi brata tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosława. Szef Prawa i Sprawiedliwości wraz z członkamiswojej partii złoży w tym czasie kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

Także wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie nie wybrała się na uroczystości. Magdalena Merta mówi, że pomnik zupełnie nie przypadł jej do gustu.

- _ Bardzo przygnębiający, bardzo zdesakralizowany. Bardzo cieszę się, że jego cień nie będzie kładł się na mogile mojego męża _ - powiedziała wdowa.

POSŁUCHAJ MAGDALENY MERTY:

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to blok białego granitu przełamany na dwie wtapiające się w ziemię części, umieszczony na czarnej nawierzchni między dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Na przełamaniu kamiennego bloku wyryto nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Projekt pomnika przygotował artysta rzeźbiarz Marek Moderau.

Po uroczystościach na Powązkach rodziny ofiar katastrofy wezmą udział w krótkiej mszy świętej, a następnie spotkają się z prezydentową Anną Komorowską w Belwederze. Po południu rodziny zostaną przyjęte przez premiera Donalda Tuska. Spotkanie to jest odpowiedzią na list skierowany przez 37 rodzin ofiar, które mają wątpliwości co do niektórych okoliczności katastrofy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t115441.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;wysle;macierewicza;i;fotyge;po;pomoc;do;usa,55,0,707639.html) Kaczyński wyśle Macierewicza i Fotygę po pomoc do USA Kongresmeni mają wyjaśniać katastrofę smoleńską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t20472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;donosi;na;millera;za;czarne;skrzynki,172,0,707500.html) Macierewicz donosi na Millera za czarne skrzynki Poseł PiS: Minister przejmując od Rosjan kopie zapisów, poświadczył nieprawdę.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, katastrofa, pomnik, odsłonięcie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz