Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: Zależy nam na Ukrainie w Unii Europejskiej

0
Podziel się

Polska nie zamierza zamykać innym krajom drzwi do Wspólnoty.

Komorowski: Zależy nam na Ukrainie w Unii Europejskiej
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bDJaxuFx

*Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej France 24, że kwestia przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej jest _ polską troską _. Podkreślił też, że Polska nadal chce wejść do strefy euro. *

Francuska publiczna telewizja informacyjna France 24 nadała w czwartek późnym wieczorem wywiad z szefem polskiego państwa. Przeprowadzono go tego samego dnia w Ambasadzie RP w Paryżu podczas jednodniowej wizyty Komorowskiego we Francji.

Prowadzący rozmowę francuski dziennikarz przedstawił swojego gościa jako polityka proeuropejskiego, _ dużo mniej kontrowersyjnego od swojego poprzednika Lecha Kaczyńskiego, który był znany ze swoich opinii dość nacjonalistycznych i zaciekle eurosceptycznych _.

bDJaxuFz

Pytany, dlaczego za cel pierwszej swojej wizyty zagranicznej obrał sobie m.in. Paryż - zaraz po Brukseli i tuż przed Berlinem - Komorowski odparł, że _ jeżeli jest się za silną Europą, to trzeba także budować jak najlepsze relacje z Francją _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t109877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;ozywimy;trojkat;weimarski,98,0,669538.html) Komorowski: Ożywimy trójkąt Weimarski
Polskiego przywódcę zapytano także, czy jego zdaniem takie państwa jak Turcja i Ukraina mają swoje miejsce w przyszłej Unii Europejskiej. _ _

_ - Polska jest ostatnim krajem, który powinien za sobą zamykać drzwi i nie wpuszczać innych, bo sami stosunkowo niedawno odzyskaliśmy wolność, demokrację i znaleźliśmy swoje miejsce w NATO i w Unii Europejskiej. Polska opowiada się za konsekwentnym otwieraniem UE w stosunku do wszystkich krajów, które wypełniają kryteria _ - odpowiedział polski prezydent.

Naciskany przez dziennikarza, czy dotyczy to także krajów o tradycji muzułmańskiej, jak Turcja, odparł: _ _Życzę Turcji, by spełniła te wszystkie kryteria, ale szczególnie się troszczę, by te kryteria spełnił polski sąsiad, ważny z punktu widzenia przyszłości sytuacji w Europie Wschodniej, jakim jest Ukraina. _ - To jest polskie zmartwienie, polska troska i polskie zaangażowanie _.

bDJaxuFF

Jedno z pytań dotyczyło tego, czy celem Polski pozostaje wstąpienie do strefy euro pomimo kryzysu gospodarczego, który dotknął mocno należące do niej kraje. _ Polska mówi wyraźnie - tak, chcemy być częścią strefy euro, musimy do tego przygotować Polskę, musi być też na to gotowa sama strefa _ - podkreślił Komorowski. W jego opinii, obecna dobra sytuacja gospodarcza w Polsce przybliża ten moment.

Dziennikarza France 24 interesowało także, czy polskiego prezydenta niepokoi, podobnie jak władze Gruzji czy państw nadbałtyckich, zapowiedź kupienia przez Rosję od Francji okrętów wojennych Mistral. _ Nie, bo jeżeli jest to kwestia czysto handlowa, to Polska też chce sprzedawać w różnych miejscach produkcje własnego przemysłu zbrojeniowego i sprzedaje je _ - odpowiedział Komorowski. Dodał, że _ nie należy sie dopatrywać w każdej transakcji handlowej podtekstu natury politycznej _.

W opinii prezydenta ewentualna sprzedaż przez Francję - członka NATO - okrętów wojennych Rosji nie zagraża spójności polityki Sojuszu Północnoatlantyckiego. _ Amerykanie sprzedają w różne miejsca uzbrojenie, Polacy i Niemcy sprzedają, Francuzi także - więc sprzęt wojskowy w coraz większym stopniu staje się normalnym towarem, a przemysł zbrojeniowy - nomalnym przemysłem _ - zaznaczył Komorowski.

bDJaxuGa
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)