Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konfikt w Syrii zdaniem Rosji powinien być rozwiązany pokojowo

0
Podziel się:

Ogólnie Moskwa jest usatysfakcjonowana działalnością Kofi Annana.

Konfikt w Syrii zdaniem Rosji powinien być rozwiązany pokojowo
(PAP/EPA)

Misja specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annana może być ostatnią szansą na uniknięcie długotrwałej i krwawej wojny domowej w Syrii - ocenił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zapewnił, że Moskwa będzie wspierać b. szefa ONZ.

aktualizacja 16:49

Rosja naciska na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii. Wcześniej na ten temat z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, rozmawiał specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej - Kofi Annan.

Giennadij Gatiłow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji oświadczył po rozmowach z Kofim Annanem, że _ ogólnie Moskwa jest usatysfakcjonowana jego działalnością _. Podkreślił, że obecnie misji Annana trzeba dać czas na działanie, a w przyszłosci okaże się, czy potrzebna będzie dodatkowa reakcja ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.

_ _

_ Żadne scenariusze wojskowe nie wchodzą w grę _- mówił rosyjski dyplomata. Kofi Annan podczas pobytu w Moskwie spotkał się również z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.

_ - Być może to jest ostatnia szansa dla Syrii, by uniknąć krwawej, długotrwałej wojny domowej. Dlatego udzielimy panu pełnego wsparcia na każdym poziomie, tam gdzie będzie to możliwe _ - powiedział Miedwiediew, wyrażając nadzieję, że wysiłki Annana przyniosą rezultaty.

Annan przebywa obecnie w Moskwie, a po jutrze odwiedzi Pekin. Chce ocenić, w jakim stopniu Rosja i Chiny są skłonne wywierać presję na syryjski reżim w celu zakończenia konfliktu.

Były sekretarz generalny ONZ, cytowany przez rosyjskie agencje, mówił, że liczy na _ pomoc i dobre rady Rosji _. - Władze Syrii _ mają dziś okazję do współpracy ze mną i do uczestniczenia w procesie mediacji, mającym na celu zakończenie konfliktu _ - mówił Annan. Dodał, że Damaszek powinien wprowadzać zmiany polityczne, które mogłyby doprowadzić do pokojowego rozwiązania.

Kraje zachodnie dążą do przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie konfliktu syryjskiego. Rosja, wraz z Chinami, zawetowała dwa projekty dokumentu, potępiającego przemoc w Syrii oraz wzywającego prezydenta Baszara el-Asada do ustąpienia ze stanowiska.

W zeszłym tygodniu RB ONZ jednomyślnie uchwaliła deklarację w sprawie Syrii, w której członkowie Rady udzielają poparcia Annanowi i opracowanemu przez niego planowi pokojowemu. Dokument nie ma mocy rezolucji i na jej podstawie RB nie może nakładać sankcji.

W tekście deklaracji zawarto apele do syryjskich sił rządowych i opozycyjnych o wstrzymanie przemocy, a także bliżej nieokreśloną zapowiedź _ dalszych kroków _, jeśli Syria nie zastosuje się do sześciopunktowego planu pokojowego Annana.

Według szacunków ONZ w wyniku tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło w Syrii co najmniej 8 tys. ludzi. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od połowy marca 2011 roku w wyniku rewolty śmierć poniosło 9,1 tys. osób.

Więcej o wojnie w Syrii czytaj w Money.pl
Znani dziennikarze zamordowani Wojska Asada nie tylko bombardują. Wczoraj jego żołnierze przeprowadzili egzekucję na 27 cywilach.
_ Usłyszcie głos Arabów i przyłączcie się _ Sprawa Syrii, gdzie od roku trwają tłumione przez władze protesty przeciw prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zdominowała dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
ONZ rozmawiało z Asadem. Będzie przełom? Rozmowy dotyczyły położenia kresu przemocy, możliwości dostarczenia pomocy humanitarnej przez Czerwony Krzyż, uwolnienia więźniów i wszczęcia dialogu politycznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)