Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii niepokoi władze Iraku

0
Podziel się:

Zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego oznacza poważną eskalację syryjskiego konfliktu - ostrzegł dzisiaj w Bagdadzie szef dyplomacji Iraku

Konflikt w Syrii niepokoi władze Iraku
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego oznacza poważną eskalację syryjskiego konfliktu - ostrzegł dzisiaj w Bagdadzie szef dyplomacji Iraku na konferencji prasowej z ministrami spraw zagranicznych Polski, Szwecji i Bułgarii.

Hosziar Mahmud Zebari podkreślił, że przedmiotem największego zaniepokojenia Iraku jest groźba rozlania się syryjskiego kryzysu na kraje sąsiednie. Gdyby ten konflikt miał przybrać formę otwartej wojny o podłożu religijnym lub wojny domowej, miałoby to wpływ na Irak, Liban, Jordanię i Turcję - dodał.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Bułgarii i Szwecji - Radosław Sikorski, Carl Bildt i Nikołaj Mładenow - przybyli do Bagdadu z Bejrutu, gdzie przeprowadzili wczoraj rozmowy z politykami libańskimi. Ich podróż przdeprowadzono w ramach wspieranej przez UE inicjatywy mającej wesprzeć poszukiwanie rozwiązania syryjskiego kryzysu. W poniedziałek ministrowie mają przedstawić swe ustalenia na spotkaniu szefów dyplomacji państw unijnych w Luksemburgu.

_ - Irak jest częścią tego regionu, Irak jest częścią rozwiązania. To ważne, by kraje, które są najbardziej dotknięte, ale też mają zapewne największe możliwości wpływania na rozwój sytuacji w Syrii, były w pełni włączone w te wysiłki _ - powiedział minister Bildt na konferencji prasowej w Bagdadzie.

Potwierdzając zeszłej nocy zestrzelenie tureckiego samolotu, syryjskie dowództwo wojskowe poinformowało, że znajdował się on w przestrzeni powietrznej Syrii, nad jej wodami terytorialnymi.

Prezydent Turcji Abdullah Gul oświadczył dzisiaj, że zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego nie zostanie zignorowane. Przyznał jednak, że z powodu dużej prędkości maszyna mogła tymczasowo naruszyć przestrzeń powietrzną Syrii.

Stosunki między Syrią i Turcją, niegdyś bliskimi sojusznikami, znacznie pogorszyły się po wybuchu w Syrii powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi w marcu 2011 roku. Analitycy obawiają się, że incydent z samolotem może doprowadzić do poważnego kryzysu między Ankarą i Damaszkiem. Na terytorium Turcji znalazły schronienie dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekających przed działaniami wojennymi w ich kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaostrzają się walki w Syrii. Znowu giną cywile W walkach, które wybuchły dziś w regionie Latakii na północnym zachodzie Syrii, zginęło 15 żołnierzy wojsk prezydenta Baszara el-Asada, trzech rebeliantów i cywil.
Z Syrii płyną dramatyczne informacje Wewnętrzny konflikt w kraju został zainspirowany arabską wiosną.
Dramatyczny dzień. Ponad 100 osób nie żyje To najkrwawszy dzień od formalnego ustanowienia w Syrii rozejmu 12 kwietnia.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)