Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec misji NATO w Libii

0
Podziel się:

W południe naszego czasu wygasa mandat udzielony Sojuszowi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Koniec misji NATO w Libii
(PAP/EPA/TAQUET EVRARD /ECPAD)

NATO kończy dzisiaj operację w Libii. W południe naszego czasu wygasa mandat udzielony Sojuszowi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Operacja _ Świt Odysei _ trwała od połowy marca, a jej celem była ochrona cywilów w Libii, atakowanych przez wojska ówczesnego reżimu Muammara Kadafiego.

Samoloty sojuszu wylecą dziś z baz po raz ostatni. tylko do północy będą monitorowały sytuację nad Libią. NATO uważa, że misja w Libii, była jedną z najbardziej udanych misji w historii Sojuszu. Zaczęła się niezwykle szybko i została przeprowadzona precyzyjnie.

Sojusz rozpoczął operację wojskowa Libii pod koniec marca. Miał chronić ludność cywilną, W ciągu tych siedmiu miesięcy nie wszystko szło jednak z planem, a NATO było nawet krytykowane za swoją nieskuteczność. W sumie samoloty Sojuszu przeprowadziły ponad 26 tys. lotów i zniszczyły kilka tysięcy celów wojskowych.

Polska nie wzięła udziału w operacji, argumentując, że włączy się w pomoc humanitarną i rozwojową.

Czytaj więcej o misji NATO w Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t175866.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;zdecydowalo;w;sprawie;operacji;w;libii,229,0,945637.html) NATO zdecydowało w sprawie operacji w Libii Termin zakończenia akcji ujawnił sekretarz generalny Paktu. Libijczycy ogłoszą wyzwolenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t137833.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/operacja;w;libii;wchodzi;w;nowa;faze,123,0,816251.html) Operacja w Libii wchodzi w nową fazę NATO wysyła rebeliantom pomoc techniczną i specjalnych doradców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t180011.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;prosi;nato;by;zostalo;do;konca;roku,87,0,952151.html) Sami sobie nie poradzą. NATO ma zostać Zwolennicy Kaddafiego wciąż są groźni a Narodowa Rada Libijska nie panuje nad bronią znajdującą się na terenie kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)