Notowania

zamieszki w syrii
19.04.2011 17:22

Koniec stanu wyjątkowego, już oficjalne

Syryjskie władze wysyłają społeczeństwu mieszane sygnały i jest wątpliwe, czy zaniechają krwawego tłumienia demonstracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Syryjski rząd przyjął ustawę znoszącą stan wyjątkowy obowiązujący w tym kraju od 48 lat - poinformowała oficjalna agencja SANA. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić parlament, ale na sesji planowanej na 2 maja nie oczekuje się sprzeciwu.

Jak poinformowała SANA, rząd rozwiązał także specjalny sąd bezpieczeństwa, przed którym toczą się sprawy więźniów politycznych, oraz przyjął nowe prawo zezwalające na organizowanie pokojowych demonstracji. Zdaniem prawnika, cytowanego przez agencję Reutera, podpisanie ustawy przez prezydenta Baszara el-Asada jest _ formalnością _.

Zniesienie stanu wyjątkowego było głównym żądaniem uczestników antyprezydenckich demonstracji. W sobotę Asad wyraził oczekiwanie, że powołany w ubiegłym tygodniu nowy rząd przeprowadzi program reform, zakładający m.in. zniesienie stanu wyjątkowego, liberalizację prasy i wprowadzanie pluralizmu politycznego.

Według obrońców praw człowieka od 18 marca, gdy w Syrii rozpoczęły się antyprezydenckie protesty inspirowane wydarzeniami w Egipcie i Tunezji, siły bezpieczeństwa zabiły około 200 demonstrantów. Jeszcze dziś rano co najmniej cztery osoby zginęły postrzelone w czasie rozpędzania przez syryjskie siły bezpieczeństwa antyrządowego protestu w mieście Homs.

Zdaniem agencji Associated Press syryjskie władze wysyłają społeczeństwu mieszane sygnały i jest wątpliwe, czy zaniechają krwawego tłumienia demonstracji. Demonstracje, pierwsze tak duże od czasu bezwzględnego stłumienia islamskiego powstania w 1982 roku, przyciągają wszystkie grupy społeczne - od ugrupowań świeckich, lewicowych, plemiennych po islamistów i studentów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t136297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;syrii;podal;sie;do;dymisji,99,0,802659.html) Rząd Syrii podał się do dymisji To efekt fali protestów, jaka od 15 marca przetacza się przez kraj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t136014.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;to;nie;libia;stany;nie;pomoga,106,0,801642.html) Syria to nie Libia, Stany nie pomogą Waszyngton potępia przemoc stosowaną przez władze w Damaszku, ale nie zamierza interweniować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t136134.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rewolucja;w;syrii;wladze;zniosly;stan;wyjatkowy,156,0,801436.html) Rewolucja w Syrii: Władze zniosły stan wyjątkowy Zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w 1963 roku przez partię Baas, było jednym z głównych żądań demonstrantów.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz