Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec wojny w Syrii. Jest plan pokojowy

0
Podziel się:

Władze Syrii zaakceptowały plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

Koniec wojny w Syrii. Jest plan pokojowy
(PAP/EPA)

Władze Syrii zaakceptowały plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana (na zdj.). Oznacza to ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu oraz humanitarną pomoc dla ludności.

Zgoda syryjskiego kierownictwa jest zdaniem Annana _ pierwszym ważnym krokiem w kierunku zakończenia przemocy i rozlewu krwi _ - oświadczył rzecznik wysłannika Ahmad Fawzi, cytowany przez agencję dpa. Były sekretarz generalny ONZ prowadzi obecnie rozmowy w Chinach.

Ze strony rządu Syrii brak jest oficjalnego stanowiska. Syryjska opozycja odrzucała dotychczas wezwania do dialogu z prezydentem Baszarem el-Asadem.

Plan pokojowy przewiduje ponadto ewakuację rannych, wycofanie ciężkiej broni z dzielnic mieszkalnych oraz podjęcie rozmów na temat politycznego rozwiązania konfliktu. Jak podkreśla dpa, walki w Syrii trwają nadal. Na przedmieściach Damaszku doszło w ciągu dnia do ciężkich walk między armią i rebeliantami.

Wcześniej Annan zaznaczył, że kryzys w Syrii, gdzie od roku leje się krew, nie może _ ciągnąć się w nieskończoność _, ale jednocześnie podkreślił, że nie jest w stanie wyznaczyć limitu czasowego na znalezienie sposobu rozwiązania konfliktu.

_ - Nie jest w praktyce możliwe wyznaczenie harmonogramu i limitu czasowego, kiedy brak porozumienia stron (konfliktu) _ - powiedział Annan dziennikarzom w Moskwie, gdzie przebywał w weekend.

Przed wylotem do Pekinu oświadczył, że obecnie najważniejszą sprawą w Syrii jest rozpoczęcie dialogu. Dodał, że od samych Syryjczyków będzie zależeć, czy prezydent Asad będzie musiał ustąpić.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii
ONZ rozmawiało z Asadem. Będzie przełom? Rozmowy dotyczyły położenia kresu przemocy, możliwości dostarczenia pomocy humanitarnej przez Czerwony Krzyż, uwolnienia więźniów i wszczęcia dialogu politycznego.
Specjalny wysłannik ONZ negocjuje w Syrii Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Kofi Annan ma dziś rozmawiać z prezydentem Baszarem al-Assadem.
Papież apeluje. Muszą szukać rozwiązań W wyniku krwawego tłumienia antyprezydenckich demonstracji w Syrii zginęło w ostatnich miesiącach około 1700 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)