Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spożycie mięsa
27.02.2013 21:07

Konina w mięsie wołowym z Polski!

Końskie DNA wykryto w 3 spośród 121 próbek mięsa

Podziel się
Dodaj komentarz
(fotoVoyager/iStockphoto)

W mięsie wołowym z trzech polskich zakładów znaleziono końskie DNA. Jak powiedział IAR główny lekarz weterynarii Janusz Związek, chodzi o zakłady w województwach: mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.

Końskie DNA wykryto w 3 spośród 121 próbek mięsa. Janusz Związek dodał, że w tej chwili trwa procedura sprawdzania dokumentacji oraz źródła pochodzenia tego mięsa. - _ To jest bardzo żmudna procedura, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Mamy wiele śladów, łącznie ze śladem holenderskim _ - mówi Janusz Związek. Dodaje, że kolejnym badaniem będzie sprawdzaniem procentowej zawartości koniny.

Główny lekarz weterynarii podkreśla, że mamy do czynienia z oszustwem, które powinno być ścigane przez odpowiednie służby. Dodaje, że prokurator został już powiadomiony. Kolejne 80 próbek mięsa wołowego jest obecnie analizowane.

Janusz Związek dodał, że kiedy zostanie ustalone źródło pochodzenia mięsa, będzie można mówić w jakich produktach się znajdowało.

O polskim wątku europejskiej afery z koniną w mięsie wołowym pisał wcześniej tygodnik _ Der Spiegel _. Według jego ustaleń, Kontrolerzy z Europejskiego Systemu Szybkiego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności wpadli na polski trop badając wyroby jednego z niemieckich producentów konserw, w których stwierdzono końskie mięso. Okazało się, że firma z Brandenburgii kupowała mięso między innymi w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Konina w klopsikach z IKEI? Uspokajają Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.
Dziś nowa odsłona w końskiej aferze Powinniśmy poznać wyniki inspekcji w polskiej firmie produkującej hamburgery. Kontrola ma związek ze skandalem w Europie dotyczącym koniny sprzedawaj jako wołowina.
Uwaga na kebaby! Wykryto w nich koninę Jest to szósty wykryty w Austrii przypadek dodawania koniny do innego mięsa.
Tagi: spożycie mięsa, konina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz