Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Konwencja wyborcza PiS. Morawiecki przedstawił 5 nowych pomysłów rządu

570
Podziel się:

W niedziele rządząca partia nakreśliła strategiczne kierunki swoich działań tuz przed wyborami samorządowymi. Oprócz propozycji dla samorządów Kaczyński i Morawiecki dużo miejsca poświęcili podczas konwencji gospodarce.

Premier rozliczył się z 5 poprzednich zobowiązań i zapowiedział 5 kolejnych.
Premier rozliczył się z 5 poprzednich zobowiązań i zapowiedział 5 kolejnych. (Jacek Dominski/REPORTER)

W niedzielę rządząca partia nakreśliła strategiczne kierunki swoich działań tuż przed wyborami samorządowymi. Premier obiecał m.in. niższe opłaty za prąd, ogrzewanie i wywóz śmieci. Zadeklarował też powrót autobusów do najmniejszych gmin.

Aktualizacja 13:41

Podczas konwencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił 5 nowych propozycji dla samorządów o wartości "kilku miliardów" złotych - jak powiedział lakonicznie szef rządu.

- Ciepły dom to pierwsza propozycja. Wysokie rachunki za ciepło za energię to zmora Polaków. We wrześniu ruszamy z programem termomodernizacji - mówił Morawiecki.

Druga to niższe rachunki za śmieci. - Chcemy udowodnić, że przy dobrej współpracy z samorządami będzie to możliwe. Ludzie chcą płacić mniej, dlatego wprowadzamy w życie program "Segregujesz - płacisz mniej" - mówił premier.

Bardzo ważna jest też dla rządu, o czym zapewniał premier, aktywność sportowa i rekreacyjna obywateli. - Zaangażujemy 500 mln zł w nowe ośrodki sportowe, siłownie plenerowe i place zabaw dla dzieci - obiecywał premier.

Zobacz także: Ekspert spodziewa się nowych programów "plus". "To kwestia wyniku wyborów"

Szef rządu mówił też o trzecim punkcie, czyli programie "Nowoczesna gmina". W jego ramach rząd będzie współfinansował budowę dróg i chodników w gminach.

Autobusy, internet i budżet obywatelski

- Zwijanie linii autobusowych to niechlubny obraz zwijającej się Polski. Przeznaczymy dwa razy więcej środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać linie autobusowe - wyjaśniał Morawiecki.

Przy wszystkich propozycjach premier zaznaczał, że będą one kierowane do tych samorządów, gdzie będą uczciwi gospodarze.

- Wybierzmy takich gospodarzy, którzy nie obrażają się na władzę centralną, tylko chcą współpracować - mówił, tym samym udzielając wsparcia kandydatom PiS startującym w najbliższych wyborach.

Czwarty punkt dotyczy z kolei zrównania szans edukacyjnych. Tutaj program został zatytułowany roboczo ”100 megabitów na 100-lecie niepodległości” i dotyczy oczywiście rozbudowy sieci internetowej w każdej gminie.

- Piąty punkt nazwaliśmy umownie "Mieszkasz - decydujesz". Chcemy, by ludzie w samorządach więcej mogli decydować o swoich budżetach - mówił Morawiecki.

"Jeszcze będą na nas lecieć kamienie"

Wystąpienie premiera, dotyczące krytyki poprzednich rządów skomentował PSL na swoim Twitterze. Ludowców wyjątkowo zabolał komentarz dotyczący ich polityki wobec rolników i nie pozostali premierowi dłużni.

W Warszawie przemawiał też Jarosław Kaczyński.

- Jeszcze będą lecieć na nas kamienie, ale dotrzymujemy słowa. Polityka jest trudna, jeżeli chce się działać dla społeczeństwa - mówił Kaczyński. Prezes PiS dodał, że jego partia nie idzie w tych wyborach po to, aby się rozliczać.

Szef PiS kolejną wypowiedzią chciał rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące miejsca polityki zagranicznej. Jak zapewnił, PiS zdaje sobie sprawę, że Polacy chcą być w Europie i chcą być w Unii Europejskiej.

- Dla Polaków obecność w UE to ta najkrótsza droga do tego, by zyskać równość, jeżeli chodzi o poziom życia, poziom zarobków, komfort życia - mówił Kaczyński. Potem prezes PiS przeszedł z poziomu europejskiego i ogólnopolskiego do samorządowego.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy samorządów, które będą współpracować z rządem i podnosić komfort życia Polaków, czy takich, które będą ten rząd atakować - mówił Kaczyński.

Warszawa, Kraków i Wrocław na scenę

Podczas konwencji głos zabrał też kandydat tej partii na prezydenta Warszawy, który skrytykował obecnie zarządzających miastem. - Dzisiaj chciałbym zadać pytanie wyborcom: czy uważacie, że Warszawę stać tylko na to, co prezentuje PO? - mówił Patryk Jaki.

Na scenie pojawiła się tez kandydatka na prezydenta Krakowa. - Po trzech latach od wyborów Polakom żyje się lepiej, ale to nie znaczy, że nasza praca jest zakończona. Przed nami szansa, aby ta dobra zmiana zeszła do samorządu - mówiła Małgorzata Wasserman.

Na konwencji był też czas dla kandydatki na prezydenta stolicy Dolnego Śląska. - Pora na Wrocław (...). Chcę uczynić go miejscem jeszcze lepszym do życia. Uczynię go miejscem, które łączy - mówiła Mirosława Stachowiak-Różecka.

Rzeczniczka partii Beata Mazurek jeszcze przed startem konwencji informowała, że propozycje przedstawione przez premiera Morawieckiego głównie dotyczyć będą najbliższych działań rządu, a słowa prezesa należy interpretować jako strategię bardziej dalekosiężną.

Autobus PiS ruszył w Polskę

Zaraz po konwencji politycy PiS mają ruszyć w Polskę. To na spotkaniach z wyborcami politycy Prawa i Sprawiedliwości mają wyjaśniać i uszczegóławiać to, co zostało wypowiedziane 2 września podczas konwencji.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w niedzielę 18 sierpnia w Sandomierzu podczas poprzedniej ogólnopolskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier powiedział, że chce, aby PiS wygrało wybory samorządowe, by móc "zmieniać w samorządzie Polskę na lepsze, tak jak zmienia ją rządzie".

Morawiecki przypomniał, że partii udało się osiągnąć większe wpływy do budżetu dzięki uszczelnieniu VAT. Dodał, że PiS zamierza wprowadzić kolejne ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. - Będzie sześć razy więcej środków na drogi lokalne niż w czasach PO-PSL - mówił również premier w Sandomierzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(570)
Jacek
5 lata temu
5 mln ukrainców na 100 lecie Polski
Karzeł Reakcj...
5 lata temu
A pan premier Pinokio zapomniał dodać że, w ciągu 3 lat opłaty związane z bytem (woda, ciepło itp) wzrosły o 60 %, za chwilę będziemy płacić na walkę ze smogiem i rozwój motoryzacji na prąd w paliwie ( i niech się nie cieszą szczęśliwi "posiadacze rowerów" bo wszyscy będziemy obciążeni tą absurdalną opłatą). Każdy wie, że za smogiem stoi spalanie syfu w piecach. A jak państwo się weźmie za elektryczne samochody, to skończy się tak jak z energią atomową - będzie sztab sowicie opłacanych darmozjadów, przeżerających zagrabione pieniądze. Pewnie jest wiele innych ukrytych podatków wprowadzonych przez "jedynie słuszną".
Tomasz
5 lata temu
”100 megabitów na 100-lecie niepodległości” = 1000 szkół na tysiąclecie (1966 rok) KOMUNO WRÓCIĆ !!!
andy
5 lata temu
obiecać to można wszystko , niech powie skąd będą pieniądze na to wszystko
ja
5 lata temu
Ciemny ludek pisowski to chwyci!!!! Kiełbasa przedwyborcza!
...
Następna strona