Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konwencja Platformy. Dziś debata o wyborach w partii

0
Podziel się:

Wciąż nie wiadomo, czy o funkcję przewodniczącego będzie ubiegał się Grzegorz Schetyna. Niewykluczone, że decyzję w tej sprawie ogłosi dzisiaj.

Konwencja Platformy. Dziś debata o wyborach w partii
(PAP/Rafał Guz)
bEDCilwB

W Chorzowie zbiera się dziś konwencja Platformy Obywatelskiej. W jej trakcie ma zostać zmieniony statut partii - tak, by były możliwe bezpośrednie wybory przewodniczącego PO. * *Jarosław Gowin, który dwa dni temu ogłosił, że będzie kontrkandydatem Donalda Tuska, zamierza zainicjować dyskusję o zmianach. Jego zdaniem, Platformie potrzebny jest nowy program, ale i nowe twarze w kierownictwie partii.

Wciąż nie wiadomo, czy o funkcję przewodniczącego będzie się ubiegał Grzegorz Schetyna, pierwszy wiceprzewodniczący ugrupowania. Niewykluczone, że decyzję w tej sprawie ogłosi dzisiaj.

Obecny szef PO, premier Donald Tusk jest niekwestionowanym liderem w walce o fotel przewodniczącego w tych wyborach partyjnych. 56-letni polityk należy do najważniejszych postaci polskiej sceny politycznej. Jego koalicyjny rząd PO-PSL to 16. gabinet Rzeczpospolitej od 1989 roku, kiedy premierem został Tadeusz Mazowiecki.
Bezpośrednio po konwencji zbierze się Rada Krajowa PO, która ma przyjąć kalendarz i regulamin wewnętrznych wyborów. Chodzi między innymi o termin zgłaszania kandydatów na przewodniczącego oraz o to, kiedy miałaby się odbyć druga tura wybrów, jeśli w pierwszej jeden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów, czyli 50 procent plus jeden. Dotychczasowe rekomendacje zarządu Platformy Obywatelskiej są takie: wybory przewodniczącego w lipcu i sierpniu, a regionalnych struktur - od 1 września do 27 października. Zjazd kończący proces wyborczy odbędzie się 23 listopada.

bEDCilwD

Dziejsza konwencja Platformy Obywatelskiej odbywa się w trudnym dla partii czasie. Platforma przegrała z PiS-em wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku, ważą się losy prezydenta Elbląga, gdzie w referendum odwołano związane z PO władze. 23 czerwca odbyły się tam przedterminowe wybory prezydenta i Rady Miasta. W ich efekcie PiS będzie miało 10 radnych, Platforma Obywatelska - siedmiu. Ale kandydatka PO weszła do drugiej tury wyborów prezydenta Elbląga i 7 lipca zmierzy się z Jerzym Wilkiem z Prawa i Sprawiedliwości.

Szef PO Donald Tusk oraz jego rząd systematycznie tracą poparcie w sondażach. Najniższe wyniki majowego sondażu CBOS od początku niemal 6-letnich rządów koalicji PO-PSL wskazują, że utrzymujący się od jesieni kryzys poparcia społecznego dla gabinetu Tuska wciąż trwa. Tylko co piąty badany dobrze ocenia dotychczasowe dokonania rządu, a zadowolenie z faktu, że Donald Tusk stoi na jego czele, wyraża jedna czwarta respondentów.

Premier jest krytykowany między innymi za nieprzeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ACTA, niepopularną reformę podwyższającą wiek emerytalny do 67 lat, problemy z nową ustawą refundacyjną oraz aferę Amber Gold. Przeciwnicy obecnego gabinetu twierdzą też, że pod rządami PO panuje zapaść w służbie zdrowia oraz że rosną podatki i zatrudnienie w administracji państwowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się poważny cios w rząd Tuska Partia Jarosława Kaczyńskiego może wygrać wybory do rady miasta, a jej kandydat na prezydenta Jerzy Wilk może liczyć na najwięcej głosów - 26 procent.
Tusk tworzy problem, a potem go rozwiązuje Po spotkaniu z kobietami, które urodziły po 17 marca 2013 roku, premier poinformował, że także one zostaną objęte ustawą.
Z Glińskim wyszła farsa. Kiedy PiS sięgnie po władzę? 83 procent Polaków źle ocenia rząd PO-PSL - wynika z badania na zlecenie Money.pl. To szansa dla PiS-u?
bEDCilxe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)