Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna buduje reaktor nuklearny - są dowody

0
Podziel się:

Kraj posiada materiały na budowę od 6 do 8 bomb atomowych.

Korea Północna buduje reaktor nuklearny - są dowody
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

W głównym kompleksie atomowym Korei Północnej w Jongbion trwają prace budowlane, co zdaje się potwierdzać, że Phenian tworzy eksperymentalny reaktor nuklearny na wodę lekką - podał prywatny think tank z USA.

Korea Północna zapowiedziała w marcu, że wybuduje taki reaktor z wykorzystaniem własnego paliwa, a dwóch amerykańskich ekspertów, którzy odwiedzili niedawno Koreę Północną, potwierdziło, że budowa rzeczywiście się rozpoczęła.

Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) z siedzibą w Waszyngtonie opublikował wczoraj zdjęcia satelity komercyjnego z 4 listopada. Pokazują one powstającą na planie prostokąta strukturę oraz co najmniej dwa dźwigi. Szacuje się, że Korea Północna buduje reaktor na wodę lekką o mocy 25-30 MW.

Instytut oparł swoje szacunki na informacjach pochodzących od byłego dyrektora amerykańskiego laboratorium atomowego w Los Alamos Siegfrieda Heckera oraz byłego amerykańskiego wysłannika na rozmowy z KRLD Jacja Pritcharda. Obaj odwiedzili niedawo Jongbion.

Hecker powiedział, że _ nowa struktura na zdjęciach satelitarnych jest rzeczywiście budowanym eksperymentalnym reaktorem na wodę lekką _. Reaktory na wodę lekką służą do celów cywilnych, ale można w nich wykorzystywać nisko wzbogacony uran.

Według ISIS do reaktora o mocy 25-30 MW może być potrzebna różna ilość nisko wzbogacanego uranu, _ zależnie od projektu reaktora oraz tego, czy zostanie on wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, czy też plutonu nadającego się do uzbrojenia _.

Na początku października Północnokoreański doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Korei Płd. Kim Te Hio ostrzegł, że program nuklearny osiągnął _ alarmujący poziom _. Jak dodał, Phenian najprawdopodobniej dalej prowadzi swoje programy nuklearne, w tym eksploatację reaktora w ośrodku nuklearnym Jongbion, gdzie produkowany jest pluton, oraz program wysoko wzbogaconego uranu w celu produkcji bomb atomowych.

Ośrodek nuklearny w Jongbion znajduje się 96 km na północ od stolicy Korei Północnej, Phenianu. W 2007 roku władze Korei Północnej zamknęły go na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja).

Demontażu urządzeń w Jongbion domagały się państwa prowadzące z Koreą Płn. rokowania na temat likwidacji jej programu nuklearnego. Jednak Phenian, po początkowej zgodzie na te żądania i rozpoczęciu demontażu, w kwietniu 2009 roku wycofał się z rokowań na temat swojego programu nuklearnego i zapowiedział wznowienie działalności ośrodka. Amerykańska CIA ocenia, że Korea Płn. posiada materiały nuklearne wystarczające do produkcji 6-8 bomb atomowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t33966.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atomowe;plany;rzadu;sa;nierealne,98,0,453218.html) Atomowe plany rządu są nierealne Money.pl ustalił, że na polską _ atomówkę _ w 2020 roku nie mamy szans. Najbliższy możliwy termin to rok 2030.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t92935.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/co;zarnowiec;zyska;dzieki;elektrowni;jadrowej,65,0,599873.html) Co Żarnowiec zyska dzięki elektrowni jądrowej Rekomendacja resortu gospodarki może oznaczać nawet 2,5 tysiąca nowych, dobrze płatnych, miejsc pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)