Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna idzie na ustępstwa. Dlaczego?

0
Podziel się:

Dzisiejsza decyzja oznacza ważną zmianę w polityce Phenianu, zwłaszcza po śmierci w grudniu ubiegłego roku dyktatora Kim Dzong Ila.

Korea Północna idzie na ustępstwa. Dlaczego?
(W. Keith Luse/cisac.stanford.edu)

W zamian za amerykańską pomoc żywnościową Korea Północna zgodziła się wprowadzić moratorium na testy jądrowe, wzbogacanie uranu na terenie kompleksu jądrowego Jongbion oraz wystrzeliwanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu.

Na zdj. Korea Północna, Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon

Phenian zgodził się też na wpuszczenie na teren tego obiektu inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ich celem będzie weryfikacja wstrzymania działań jądrowych.

W zamian Waszyngton obiecał Phenianowi 240 tys. ton pomocy żywnościowej. Według Departamentu Stanu USA możliwe będzie zwiększenie tej pomocy.

Informacje te podał jednocześnie amerykański Departament Stanu i północnokoreańska agencja KCNA. Jest to efekt zeszłotygodniowych rozmów USA i Korei Północnej, które odbyły się w Pekinie.

Jak pisze agencja Reutera, postanowienia te torują drogę do ewentualnego wznowienia sześciostronnych rozmów w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego, które zostały przerwane trzy lata temu. Rezygnacja ze wzbogacania uranu była jednym z najważniejszych, stawianych przez Waszyngton warunków wznowienia rozmów sześciostronnych, w których obok USA i Korei Północnej biorą udział także Rosja, Chiny, Japonia i Korea Południowa.

Dzisiejsza decyzja oznacza także ważną zmianę w polityce Phenianu, po śmierci w grudniu ubiegłego roku dyktatora Kim Dzong Ila - zaznacza Reuters.

KCNA podaje, że najnowsza decyzja Phenianu ma na celu _ utrzymywanie pozytywnej atmosfery _ podczas - jak to określono - rozmów na wysokim szczeblu między USA a Koreą Północną.

Według rzeczniczki Departamentu Stanu USA Victorii Nuland Korea Północna chce _ poprawić dialog i wykazać zaangażowanie na rzecz denuklearyzacji _.

W oświadczeniu Departamentu Stanu czytamy, że _ Stany Zjednoczone nadal są głęboko zaniepokojone zachowaniem Korei Północnej w wielu dziedzinach, ale dzisiejsza zapowiedź odzwierciedla ważny, choć ograniczony, postęp w odpowiadaniu na niektóre z nich _.

W 2009 r. Korea Północna wydaliła inspektorów MAEA z ośrodka wzbogacania uranu w Jongbion.

Po zeszłotygodniowych rozmowach USA-Korea Płn. o programie atomowym Phenianu amerykański wysłannik Glyn Davies ocenił, że osiągnięto niewielki postęp.

Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli obu państw od śmierci Kim Dzong Ila.

Więcej o sytuacji w Korei Północnej czytaj w Money.pl
Ciche wypowiedzenie wojny. Ten kraj grozi... Doroczne ćwiczenia wojskowe pod nazwą Key Resolve mają rozpocząć się 27 lutego i potrwać do 9 marca.
Po 58 latach chcą skończyć wojnę z USA Władze Korei Północnej chcą zawarcia traktatu pokojowego z USA, oficjalnie kończącego wojnę z lat 1950-1953.
Kim Dzong Il jak Lenin. Trafi do muzemum Mumia zmarłego północnokoreańskiego przywódcy, zostanie zabalsamowane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)