Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
próba nuklearna
08.04.2013 07:15

Korea Północna szykuje nową próbę atomową?

Mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów na północnokoreańskim poligonie atomowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

*Istnieją oznaki, że Korea Północna może przygotowywać swą kolejną, czwartą już próbę nuklearną - poinformował południowokoreański dziennik _ Dzung-ang Ilbo _, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Seulu. Informacje te potwierdził * *południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Ju Kil Dze. * *Dowódca wojsk USA w Korei Południowej, generał James Thurman odwołał swój zaplanowany na ten tydzień wyjazd do Waszyngtonu z powodu napięć, wywołanych działaniami Korei Północnej - poinformowały z kolei amerykańskie władze wojskowe. *

Aktualizacja 8:20

Oznaki zwiększonej aktywności zaobserwowano na terenie głównego poligonu atomowego w Korei Płn., co może oznaczać, że kraj ten przygotowuje czwartą próbę atomową - poinformował minister Ju Kil Dze.

Według przedstawiciela południowokoreańskiego rządu nie jest jasne, czy ruchy na poligonie mają na celu zmylenie amerykańskiego wywiadu, by w ten sposób zwiększyć polityczny nacisk na Waszyngton i Seul.

Ponadto rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony Kim Min Seok ocenił jako możliwe, że Phenian jednocześnie przeprowadzi próbę jądrową i wystrzeli pocisk balistyczny.

- _ W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów przy południowym tunelu w Punggye-ri _ - powiedział rozmówca południowokoreańskiej gazety, wymieniając nazwę północnokoreańskiego poligonu atomowego. Dodał, iż podobne czynności zaobserwowano tam przed dokonaną 12 lutego trzecią próbą nuklearną Phenianu.

W następstwie lutowego testu Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Północnej. Reagując na to Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroził także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m90777.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bron;atomowa;na;swiecie;17;tysiecy;glowic;gotowych;do;wystrzelenia,196,0,1282500.html) *Korea ma tylko 10 głowic. Reszta świata - 17 tys. * Dziś jest cztery razy mniej broni jądrowej niż podczas zimnej wojny. Generał Thurman miał lecieć do USA, by zeznawać przed trzema komisjami Kongresu na temat potencjalnej odpowiedzi USA na groźby ze strony Phenianu.

Od ponad miesiąca Korea Północna występuje ze znacznie agresywniejszą niż zwykle wojenną retoryką, deklarując możliwość dokonania ataku nuklearnego na Stany Zjednoczone oraz podjęcia akcji zbrojnej na pełną skalę przeciwko Korei Południowej.

- _ Ze względu na obecną sytuację generał Thurman pozostanie na wszelki wypadek przez najbliższy tydzień w Seulu _ - oświadczyła rzeczniczka dowództwa wojsk USA w Korei Południowej, pułkownik Amy Hannah. Dodała, iż Thurman _ chce pojawić się przed komisjami Kongresu w najszybszym możliwym terminie _.

Mimo nasilenia swej wojennej propagandy Phenian nie podjął jak dotąd żadnych działań zbrojnych ani nie zademonstrował niczego, co świadczyłoby o przygotowywaniu jego armii do ataku. Jak się uważa, rzeczywistym adresatem wojennych pogróżek jest północnokoreańskie społeczeństwo, motywowane w ten sposób do skupienia się wokół nowego młodego przywódcy państwa Kim Dzong Una.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy Kim Dzong Un ma czym grozić światu? Reżim Kim Dzong Una miał możliwość opracowania broni biologicznej i chemicznej.
Wlk. Brytania o ewakuacji dyplomatów z Korei Północnokoreańskie władze stwierdziły, że od 10 kwietnia nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom na swoim terytorium w przypadku konfliktu.
Kim Dzong Un nakłania do ewakuacji Phenian twierdzi, że nie będzie w stanie nikomu zapewnić bezpieczeństwa w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim.
Tagi: próba nuklearna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz